•                    
  •                  
پنج شنبه , ۲۰ بهمن , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, فوریه 9

بازداشت ۳ عضو یک خانواده در پیرانشهر توسط نیروهای امنیتی

0
583

روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸,  سه تن از اعضای یک خانواده در شهرستان پیرانشهر به دلایل نامشخص توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران  به نقل مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۹۸، سه عضو یک خانواده به نام‌های “رحمان قاسمی”، “داود قاسمی” و “شورش قاسمی” توسط نیروهای وزارت اطلاعات در دهستان لاهیجان بازداشت شدند.

در این گزارش آمده است که این افراد از اهالی روستای “ریگ آباد” از توابع بخش مرکزی پیرانشهر هستند و پس از بازداشت، به محل نامعلومی منتقل شده‌اند.

از دلایل بازداشت این شهروندان تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

دهستان لاهیجان (پیرانشهر) نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان پیرانشهر، استان آذربایجان غربی در ایران است.

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.