•                  
پنج شنبه , ۱۲ تیر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, جولای 2

چهار تن از کارگران بازداشت شده نیشکر هفت تپه آزاد شدند

0
302

چهار تن از کارگران بازداشت شده مجتمع نیشکرهفت تپه که در جریان احضار به پلیس امنیت شوش در استان خوزستان بازداشت شده بودند عصر روز گذشته با تودیع قرار وثیقه بطور موقت از بازداشت نیروهای امنیتی آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایلنا، عصر روز یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، چهار تن از کارگران بازداشت شده مجتمع نیشکر هفت‌تپه که در پی برگزاری تجمع اعتراضی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه توسط پلیس امنیت شوش واقع در استان خوزستان احضار و سپس بازداشت شده بودند با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشت نیروهای امنیتی آزاد شدند. 

براساس این گزارش اسامی کارگران آزاد شده: صاحب ظهیری، ناصر نعامی، امید آزادی و کیانی نژاد توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است. 

لازم به ذکر است, این شهروندان به همراه تعدادی دیگر در ادامه احضار و بازداشت کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸ در پی احضار به پلیس امنیت بازداشت شده بودند. یک روز پیش از آن نیز در تاریخ ۲۴ اردیبهشت‌ماه سالجاری حسین انصاری، یکی دیگر از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه پس از احضار به پلیس امنیت بازداشت شده بود.

پیش از این و در تاریخ ۲۲ اردیبهشت‌ ماه سالجاری, ۴ تن از کارگرانی که پس از تجمع اعتراضی ۱۹ اردیبهشت بازداشت شده بودند، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

بازداشت این افراد به دلیل تجمع اعتراضی کارگران این مجتمع بابت مطالبات صنفی خود و نارضایتی از عملکرد شورای کار کارخانه در تاریخ ۱۹ اردیبهشت صورت گرفته بود.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با تتوجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 بازداشت خودسرانه و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

                     

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: