•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

صلاح بیگ زاده؛ اتمام بازجوئی و انتقال به زندان مرکزی ارومیه

0
731

روز جاری, صلاح بیگ زاده, شهروند اهل ارومیه که چندی پیش توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شده بود از بازداشتگاه اداره اطلاعات سپاه ارومیه به زندان مرکزی در این شهر منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸, صلاح بیگ زاده, شهروند اهل ارومیه که ۱۸ روز پیش توسط ماموران امنیتی در این شهر بازداشت و به جهت بازجوئی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه منتقل شده بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ این شهروند ساکن ارومیه با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه به بند ۱۰ زندان مرکزی ارومیه منتقل شده است. 

صلاح بیگ زاده, در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای اطلاعات سپاه در ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد امنیتی منتقل شده بود.  

اتهام منتسبه به این شهروند ساکن ارومیه “همکاری با احزاب مخالف نظام”عنوان شده است. 

بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در طی روند بازجوئی از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

سرکوب شهروندان در ایران و بیان اتهامات امنیتی بدور از واقعیت ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنینماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.