•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

ارجاع پرونده اکرم نصیریان, فعال حقوق زنان به دادسرای گرمسار

0
539

پرونده اکرم نصیریان, فعال حقوق زنان جهت رسیدگی و برگزاری جلسه دادرسی از تهران به دادیاری دادسرای گرمسار ارجاع شده است. نصیریان در تاریخ ۵ خرداد ماه سال جاری با تودیع وثیقه از زندان اوین بطور موقت آزاد شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی روزهای گذشته, پرونده اکرم نصیریان, فعال حقوق زنان و از اعضای ندای زنان ایران, به جهت رسیدگی و برگزاری جلسه دادرسی به شعبه اول دادیاری دادسرای گرمسار واقع در استان سمنان ارجاع شده است. اکرم نصیریان در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۵ خرداد ماه با تودیع وثیقه آزاد شده است. 

این فعال حقوق زنان, با توجه به پیام کوتاه دریافتی که از طریق شبکه الکترونیک و اطلاع رسانی قوه قضائیه دریافت کرده مطلع شده که پرونده وی به شعبه اول دادیاری دادسرای گرمسار ارجاع شده است. 

ارجاع پرونده اکرم نصیریان به گرمسار درحالی صورت گرفته که وی ساکن تهران است و محل رسیدگی به پرونده وی می بایست در مراجع قضائی تهران باشد. 

نصیریان, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود با اعلام این خبر نوشت: از‌آنجا‌‌ که در طول زندگی‌ام هیچ گاه در گرمسار، کار و زندگی نکرده‌ام و همیشه در تهران بودم، تعیین محل دادیاری پرونده‌ام در گرمسار، سؤال برانگیز است.

اکرم نصیریان در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سالجاری در خیابان توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین که متعلق به وزارت اطلاعات تحت بازجوئی قرار گفته بود. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سالجاری با انتشار گزارشی از تفهیم اتهامات “تشویش اذهان عمومی” و “تبلیغ بی حجابی”  از سوی شعبه ۲ بازپرسی مستقر در زندان اوین به اکرم نصیریان و همزمان نگهداری وی در سلول انفرادی دو نفره اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال حقوق زنان در طی دوران بازجوئی از حق تماس تلفنی و ملاقات با خانواده خود محروم مانده بود و نهایتا با اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲ خرداد ماه سالجاری توانسته بود با خانواده خود ملاقات کابینی داشته باشد. 

این فعال حقوق زنان در تاریخ ۵ خرداد ماه سالجاری با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه آغاز روند دادرسی با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای در تاریخ ۲۹ فروردین ۱۳۹۸,  از مقامات ایرانی خواست که به آزار، تهدید، بازداشت و حبس مدافعان حقوق زنانی که به صورت مسالمت‌آمیز نسبت به قوانین تحقیرآمیز و تبعیض‌آمیز حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند پایان دهند و مدافعان حقوق زنانی که بر این اساس بازداشت شده‌اند را فورا و بدون قید شرط آزاد کنند.

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در بیانیه خود گفت,  سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران به چندین فعال دیگر نیز طی تماس‌های تلفنی تهدیدآمیز هشدار داده‌اند که در صورت ادامه مبارزه با حجاب اجباری دستگیر خواهند شد. برخی از آنها برای بازجویی احضار شده‌اند و در هراس از دستگیری قریب الوقوع به سر می‌برند. 
 مگدلینا مغربی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گفت: «به نظر می‌رسد مقامات ایران این تهاجم را در واکنش به افزایش نافرمانی‌های جسورانه از جانب زنان ایرانی و گسترش حرکت‌های مردمی مسالمت‌آمیز علیه حجاب اجباری به راه انداخته‌اند تا زنان را به سکوت و تسلیم وادار کنند.»

سرکوب فعالان حقوق زنان در ایران در حالی رو به گسترش است که با استناد  به اسناد بین المللی از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت رفتار تبعیض آمیز بر افراد بر حسب جنسیت تاکید شده است. همچنین در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر, بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقاید و دیدگاههای آنها بدون ملاحظات مرزی و در آزادی کامل نیز تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: