•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

انتقال ۳ تن از شهروندان ساکن اهواز از بازداشتگاه اداره اطلاعات به زندان شیبان

0
879

حقوق بشر در ایران –  روز جاری, علی عبیداوی, ناجی سواری و ماهر دسومی, سه تن از شهروندان بازداشت شده در جریان سیل اخیر در استان خوزستان با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان شیبان اهواز منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, طی هفته گذشته, ماهر دسومی, ناجی سواری و علی عبیداوی, سه تن از شهروندان امدادرسان که در جریان سیل اخیر در اردیبهشت ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده به زندان شیبان اهواز منتقل شدند. 

براساس این گزارش, این شهروندان پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات در اهوازتحت بازجوئی از و فشارهای روحی و روانی شدید از بابت فعالیت در موسسه فرهنگی الهلال قرار گرفته بودند و پس از انتقال به زندان شیبان اهواز در بند۵ این زندان بسر می برند. 

علی عبیداوی, ناجی سواری و ماهر دسومی به همراه “عبدالله فریسات” دیگر شهروند ساکن کوی بهارستان اهواز و فعال فرهنگی در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, در جریان امدادرسانی به مناطق سیل زده در استان خوزستان بازداشت شدند. 

هر ۳ نفر ایسن شهروندان فرهنگی و در آموزش و پروش اهواز بعنوان معلم شاغل هستند. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: