•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

انتقال کامران ساختمانگر, فعال کارگری به زندان مرکزی سنندج

0
1310

حقوق بشر در ایران – روز جاری, کامران ساختمانگر, فعال کارگری و شهروند ساکن شهرستان سنندج کە پیش از این در شهرستان سقز  توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدە بود با توجه به اتمام مراحل بازجوئی به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۸، “کامران ساختمانگر” فعال کارگری و شهروند ساکن سنندج با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان مرکزی سنندج منتقل شد. این فعال کارگری در اواسط شهریور ماه سالجاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع: انتقال کامران ساختمانگر به زندان مرکزی سنندج، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه و تعیین شعبه دادرسی با تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه به زندان سنندج منتقل شد و می‌تواند پس از تودیع وثیقه تا هنگام پایان مراحل دادرسی آزاد شود. 

کامران ساختمانگر از اهالی شهرستان سنندج روز پنجشنبه ۱۴ شهریور در رابطه با فعالیتهایش در دفاع از حقوق کارگران از سوی نیروهای امنیتی در سقز بازداشت شده بود.

تا هنگام انتقال به زندان سنندج و درخواست وثیقه، وی نتوانسته بود با خانواده‌اش ارتباط برقرار کند و به وکیل هم دسترسی نداشته است.

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضا کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.