•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

صدور حکم حبس برای یک فعال کارگری در کرمانشاه همزمان با بازداشت یک فعال کارگری در سقز

0
617

حقوق بشر در ایران – طی روزهای گذشته, “امین سیبر”, فعال کارگری ساکن کرمانشاه, که پیش از این از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همزمان ۱ فعال کارگری, در شهرستان سقز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۸, “امین سیبر”, فعال کارگری اهل کرمانشاه, توسط دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین “کامران ساختمانگر”, فعال کارگری, بدون تفهیم اتهام, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش, “امین سیبر”, فعال کارگری, در تاریخ , در تاریخ ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۶, توسط نیروهای امنیتی در کرمانشاه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه در تاریخ ۱۳ اسفند ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در زمان بازداشت نیروهای امنیتی اتهامات مطروحه علیه “امین سیبر” را ” برگزاری تجمعات کارگری” و “تحریک کارگران شهرداری به اعتصاب” عنوان کرده بودند. 

همزمان از شهرستان سقز گزارش شده است که روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۸، یک فعال کارگری به نام “کامران ساختمانگر” توسط نیروهای امنیتی به دلایل نامعلومی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این گزارش, از دلایل بازداشت و اتهامات این وی اطلاعی در دست نیست. 

سرکوب فعالان کارگری و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب فعالان کارگری در حالی در ایران رو به گسترش است که در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر که ایران از امضائ کنندگان این سند معتبر بین المللی می باشد بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

لازم به ذکر است که بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

امین سیبر

امین سیبر

کامران ساختمانگر

کامران ساختمانگر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.