شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

گزارش تصویری از وضعیت جنگل زرین آباد و ساحل خزرآباد ساری پس از تعطیلات نوروز

0
115

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، پس از اتمام تعطیلات عید نوروز، زباله ها و آسیبهای محیط زیستی وارده از سوی گردشگران در برخی مناطق شمالی کشور از جمله در جنگل زرین آباد و ساحل خزرآباد به جا مانده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، بنا بر اعلام استاندار مازندران، در جریان تعطیلات نوروز سال ۱۴۰۲، دستکم ۲۰ میلیون مسافر در این استان ساکن شدند که در برخی موارد مشکلاتی مشهود در مناظر زیبای این استان سر سبز بوجود آمد. 

براساس این گزارش، فقدان تابلوهای راهنما برای مسافران در خصوص چگونگی استفاده از محیط زیست، عدم وجود علائم هشدار دهنده و بازدارنده در خصوص نریختن زباله و آسیب نزدن به درختان و گیاهان و نبود افرادی بعنوان راهنمای گردشگران از جمله نقاط ضعف در این مناطق بوده که منجر به خسارتهای جدی به محیط زیست و طبیعت در استان مازندران شده است. 

این بی‌توجهی‌ها باعث شد تا نه تنها در بسیاری از مناطق جنگل‌های زرین‌آباد ساری زباله ریخته و حتی شاخ و برگ‌های زیادی برای روشن کردن آتش شکسته شود، بلکه مناطق ساحلی مازندران نیز پُر از زباله شد. بنظر می‌رسد در کنار فرهنگ سازی مداوم محیطی و رسانه‌های جمعی، وضع قوانین سختگیرانۀ محیط زیستی مانند کشورهای توسعه‌ یافته، تنها راه حفظ و نگهداری از منابع طبیعی است. 

بر طبق هدف ۱۵ از سند ۲۰۳۰ یونسکو، مصوب سال ۲۰۱۶ میلادی، حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی. این هدف مشتمل بر حفاظت، احیاء و استفاده پایدار از جنگل ها، تالاب ها، کوه ها و نواحی خشک، توقف جنگل زدایی، مبارزه با بیابان زایی، کاهش تخریب زیستگاه های طبیعی و جلوگیری از انقراض گونه های در معرض خطر، اشتراک گذاری منصفانه مزایای ناشی از استفاده از منابع ژنتیک در راستای توافقات بین المللی، پیشگیری از پدیدار شدن گونه های مهاجم و بیگانه در زیست بوم های خشکی و آبی، مبارزه با صید غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: