شنبه , ۲۰ خرداد , ۱۴۰۲
شنبه, ژوئن 10

بازداشت فخرالدین ملاابراهیمی، در شعبه بازپرسی دادسرای ارومیه

0
121

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، فخرالدین ملاابراهیمی، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ارومیه بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز دوشنبه ۱۴ فروردین ماه ۱۴۰۲، فخرالدین ملا ابراهیمی، فرزند: محی‌الدین، پس از حضور در به شعبه ٩ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت فخرالدین ملا ابراهیمی، برای تشکیل پرونده صورت گرفته و این شهروند جهت بازجویی به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی منتقل شد. 

لازم به اشاره است، فخرالدین ملا ابراهیمی، در تاریخ ۷ فروردین ماه ۱۴۰۲، جهت بازپرسی و تفهیم اتهام، به شعبه ۹ دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه از بابت اتهام مرتبط با ( تخریب درب نگهبانی دادگاه تجدیدنظر) احضار شده بود. 

فخرالدین ابراهیمی، در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۴۰۲، هنگام مراجعه به زندان مرکزی ارومیه، بازداشت و در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۲، با تودیع قرار کفالت آزاد شده بود. 

محی‌الدین ملا ابراهیمی،  پدر فخرالدین ملاابراهیمی، در تاریخ ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۱، در زندان ارومیە اعدام شد.  

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: