پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

تداوم بازداشت ۳ شهروند در زاهدان و آزادی سعید نهتانی به تودیع وثیقه

0
123

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، منصور ریگی، جمشید حسن زهی و فرشید حسن زهی، شهروندان اهل استان سیستان و بلوچستان، بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برند. از سوی دیگر، سعید نهتانی، پس از اتمام بازجویی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی زاهدان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، منصور ریگی، متولد: ۱۳۷۲، فرزند: نورمحمد، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، علیرغم گذشت، بیش از ۳ ماه از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

براساس این گزارش، بلاتکلیفی منصور ریگی در حالی تداوم پیدا کرده که پیگیری های بسیاری از طرف خانواده وی برای آزادی او حتی با تودیع وثیقه صورت گرفته اما پاسخ درستی از طرف مسئولان دادسرای زاهدان به آنها داده نشده است. 

لازم به اشاره است، منصور ریگی، در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۴۰۲، در جاده خاش ـ زاهدان، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان منتقل شد و در حالی که از حقوق اولیه یک متهم در مراحل بازجویی و بازپرسی محروم بوده مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

افزون بر این، امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، جمشید حسن زهی ـ متولد: ۱۳۷۲، فرزند: عبدالغنی ـ متاهل و دارای ۲ فرزند ـ ساکن روستای پلکی، فرشید حسین زهی ـ متولد: ۱۳۷۶ ـ فرزند: حنیف، علیرغم گذشت بیش از ۱۳۰ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در محرومیت از حقوق اولیه یک متهم بسر می برند. 

براساس این گزارش، جمشید حسن زهی و فرشید حسن زهی، در حال حاضر در بند ۹ زندان مرکزی زاهدان، محبوس و از دسترسی به تماس تلفنی و یا حق ملاقات با خانواده های خود نیز محروم هستند. 

لازم به اشاره است، جمشید حسن زهی و فرشید حسن زهی،‌ در تاریخ ۳ آذر ماه ۱۴۰۲، به اتهام (تیراندازی به خودروی پاسگاه روستای چشمه زیارت زاهدان) توسط نیروهای امنیتی، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس به بند ۹ زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند. 

از سوی دیگر، طی روزهای اخیر، سعید نهتانی، متولد: ۱۳۸۲، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی زاهدان آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی سعید نهتانی، پس از ۹۱ روز و با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته است. 

لازم به اشاره است، سعید نهتانی، در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر زاهدان، بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات آن شهر و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، سپس به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

برچسب هاوثیقهشهروندان بلوچبلاتکلیفی در بازداشتبازداشت شهروندان بلوچشهروندان بلوچ،فشارهای امنیتی بر شهروندان بلوچحبس تعزیریحقوق بشر ایرانسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبلاتکلیفی بازداشت شدگانآزادی با قید وثیقهنقض حقوق بشر در ایرانبازداشت بلاتکلیفیشهروندان بلوچ سنی مذهبجمشیدحسن زهیشهر زاهدان سیستان و بلوچستانآزادیشهر زاهدانسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسننفرشید حسن زهیسعیدنهتانیحقوق بشرتودیع وثیقهشهروندان بلوچ در ایرانآزادی با تودیع وثیقهشهروندان بلوچ اهل سنت در ایرانفرشیدحسن زهیسعید نهتانیبازداشتنقض حقوق شهروندی در ایرانشهرستان خاششهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهروندان بلوچ اهل سنت ایرانزاهدان سیستان بلوچستانمنصورریگیزاهدانمحرومیت از حقوق شهروندیسرکوب شهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل سنتشهرزاهدانبازداشت شهروندان بلوچ ایرانمنصور ریگیحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانخاششهروندان بلوچ اهل تسنن در ایراننقض حقوق بشر ایرانجمشید حسن زهیشهرزاهدان سیستان بلوچستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: