جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

محکومیت قاسم فاضلی کیا به تحمل حبس تعزیری و شلاق

0
74

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۹ بهمن ماه ۱۴۰۱، شعبه ۲ دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۷کیفری ۲ خرم آباد مرکز استان لرستان، با صدور دادنامه هایی به تحمل حبس تعزیری و شلاق محکوم شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، قاسم فاضلی کیا، متولد ۱۳۷۰ مدیرعامل انجمن دیدبان آزادی و توسعه لرستان، ساکن خرم آباد مرکز استان لرستان و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب و شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری ۲ این شهر در مجموع به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب خرم آباد، قاسم فاضلی کیا از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است. 

همچنین در دادنامه صادره توسط شعبه ۱۰۷ دادگاه کیفری ۲ خرم آباد، به ریاست قاضی مصطفی سهرابی از بابت اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. 

لازم به ذکر است، قاسم فاضلی کیا، رئیس انجمن دیدبان آزادی و توسعه لرستان، اوایل مهر ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهر خرم آباد، بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل و در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.‌ 

لازم به ذکر است، قاسم فاضلی کیا، پیشتر هم در جریان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ بازداشت چندی بعد آزاد شده بود.

سرکوب آزادی بیان و عقیده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.