•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

سوء تغذیه حیوانات در باغ وحش ساری و بی توجهی سازمان محیط زیست

0
47

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۳بهمن ماه ۱۴۰۱، حیوانات محبوس شده در باغ وحش شهر ساری مرکز استان مازندران بر اثر کیفیت نامطلوب تغذیه در خطر مرگ قرار دارند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز دوشنبه ۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، حیوانات محبوس در باغ وحش شهر ساری مرکز استان مازندران بر اثر سوء تغدیه و عدم توجه به استانداردهای بین المللی نگهداری و محافظت از آنها در خطر مرگ قرار دارند.

براساس این گزارش، خرس، شیر و سایر حیوانات در این باغ وحش، از سوء تغذیه رنج می برند و به شدت دچار کاهش وزن شدند.

به تازگی فیلم‌هایی از وضعیت اسفناک حیوانات در باغ این وحش منتشر شده و حیونات که شامل گونه‌هایی از جمله شیر، خرس و … هستند، از سوء تغذیه رنج برده و درحال احتضار هستند.

لازم به اشاره است، این باغ وحش ۱۰ در کیلومتری شهر ساری در منطقه زغال‌ چال واقع در روستای طاهرده قرار دارد که در  سال ۱۳۹۱، برای جذب گردشگر در برابر دیدگان مردم الاغ‌های زنده را داخل قفس شیرها می‌انداخت که با واکنش منفی افکار عمومی روبرو شد. 

سازمان حفاظت محیط زیست سال ۱۳۹۲ دستورالعملی شامل ضوابط حداقلی برای نگهداری از حیات وحش را که از استاندارد‌های بین‌المللی به مراتب ضعیف تر است به باغ‌های وحش و باغ‌های پرندگان ابلاغ کرد.

بر اساس این بخشنامه، باغ وحش‌هایی که ضوابط تعیین شده را رعایت نمی‌کنند ابتدا از طرف سازمان حفاظت محیط زیست ملزم به رعایت ضوابط شده و در صورت عدم تمکین با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست پلمب خواهند شد. 

در حال حاضر، شرایط نگهداری از حیوانات در اکثر باغ وحش های کشور هیچگونه سازگاری با ضوابط بخشنامه مذکور ندارند، اما این باغ وحش ها با خیالی آسوده و بی‌توجه به بخشنامه سازمان حفاظت محیط زیست به نگهداری از حیوانات در شرایطی اسفبار ادامه می‌دهند.

همچنین در هدف پانزدهم  سند ۲۰۳۰ یونسکو، به صراحت بر حفاظت، بازیابی و ترویج استفاده پایدار از اکوسیستم های زمینی، مدیریت پایدار جنگل ها، مبارزه با بیابان زایی، متوقف و معکوس نمودن فرسایش زمین و توقف از بین بردن تنوع زیستی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.