•                  
سه شنبه , ۲۵ مرداد , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, آگوست 16

بازداشت یک شهروند از پیروان عرفان حلقه توسط نیروهای امنیتی/ تصویر

0
1091

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, یک فعال فضای رسانه ای و از پیروان عرفان حلقه, ساکن شهرستان لاهیجان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. دلیل بازداشت این شهروند تبلیغات عقاید مذهبی خود در اینستاگرام و پیروی از عرفان حلقه است.

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از تابناک, روز پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, در پی یورش ماموران امنیتی در استان گیلان یک شهروند ۲۲ ساله, ساکن این شهرستان و از پیروان عرفان حلقه که در زمینه تبلیغات مذهبی در اینستاگرام فعال بود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. در حالی شهروندان بسیاری در ایران به صرف انتشار عقاید مذهبی و فعالیت در فضای رسانه ای بازداشت می شوند که در ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر حق افراد در آزادی عقاید مذهبی و انتشار افکار و عقاید به هر شکل ممکن تاکید شده است. همچنین در اصل ۲۳ از قانون اساسی بر ممنوعیت تفتیش عقاید تاکید شده است. 

براساس اعلام قاسم جانعلی پور, فرمانده نیروی انتظامی در لاهیجان: ” در پی دریافت خبری مبنی بر اینکه فردی در فضای مجازی اقدام به تبلیغ عرفان‌های نوظهور و جریان‌های فراماسونی می‌کند، پیگیری موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت”.

این مقام امنیتی در ادامه افزود: “ماموران پلیس امنیت عمومی با انجام تحقیقات نامحسوس و رصد فضای مجازی از صحت موضوع اطمینان حاصل کرده و متهم این پرونده و منزل وی را در شهرستان لاهیجان شناسایی کرد”.

جانعلی پور در ادامه ادعا کرد: “در اتاق شخصی فرد بازداشت شده تصاویری از رهبران فرقه های به ادعای وی “ضاله” کشف شد و در بررسی‌های فنی مشخص شد متهم با داشتن ۲ صفحه در شبکه اجتماعی اینستاگرام ضمن انتشار عکس و مطالبی در خصوص عرفان‌های نوظهور، اقدام به تبلیغ جریان‌های فراماسونری می‌کند”.

سرکوب دگراندیشان مذهبی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۸۶ میباشد که بر حق افراد بر حق تغییر دین و انجام مناسک مذهبی بدون ترس و تبلیغات مذهبی را برای افراد بدون محدودیت آزاد دانسته است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند. 

برچسب هافرمانده نیروی انتظامیفضای مجازیفضای مجازی در ایرانفضای رسانه ایفعال فضای مجازیفعال اینترنتیفعال اینستاگرامیفعالان فضای مجازیفعالان عرفان حلقهقاسم جانعلی پورمحدودیت اینترنت در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایرانهواداران عرفان حلقهپلیس فتا استان گیلانپلیس امنیت استان گیلانپیروان سایر ادیانپیروان سایر ادیان ایر انپیروان سایر ادیان در ایرانپیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیپیروان عرفان حلقه در ایرانپیروان عرفانهای نوظهوراقلیتهای مذهبیاقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاقلیتهای دینی در ایراناینترنت در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان گیلانبازداشت فعال اینستاگرامیبازداشت پیروان عرفان حلقه در اردبیلتبلیغات مذهبیحقوق اقلیتهای مذهبی در ایرانحقوق بشر در ایراندگراندیشدگراندیش مذهبیدگراندیشیدگراندیشان مدهبیدگراندیشان مذهبیدگراندیشان مذهبی در ایراندگراندیشان سیاسیدستگیری هواداران عرفان حلقه در اصفهانسرکوب فضای مجازیسرکوب فضای مجازی در ایرانسرکوب فضای رسانه ایسرکوب فعالان فضای مجازیسرکوب فعالان فضای رسانه ایسرکوب پیروان سایر ادیانسرکوب پیروان سایر ادیان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیسرکوب اقلیتهای مذهبی در ایرانسرکوب دگراندیشان مذهبیسرکوب عرفان حلقهسرکوب عرفانهای نو ظهورسرکوب عرفانهای نوظهورشورای عالی فضای مجازیطرفداران عرفان حلقه در ایرانعرفانعرفان حلقهعرفان حلقه در ایرانعرفانهای نو ظهورعرفانهای نوظهورعرفانهای نوظهور در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: