•                  
سه شنبه , ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, آوریل 20

ارجاع پرونده هدی عمید و نجمه واحدی, فعالان حقوق زنان به دادگاه انقلاب تهران

0
545

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, کیفرخواست صادره بر علیه “هدی عمید” و “نجمه واحدی”, دو تن از فعالان حقوق زنان پس از صدور از سوی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس », با اتهام “همکاری با آمریکا علیه جمهوری اسلامی در موضوع زنان” به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی ارجاع شد. این ۲ فعال حقوق زنان پیش از این پس از بازداشت از سوی نیروهای امنیتی و تکمیل مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از فارس؛ امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۸, “هدی عمید” و “نجمه واحدی”, دو تن از فعالان حقوق زنان که در حال حاضر با تودیع وثیقه و بطور موقت از بازداشت آزاد هستند طی روزهای آتی از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی و از بابت اتهام “همکاری با آمریکا علیه جمهوری اسلامی در موضوع زنان” مورد محاکمه قرار خواهند گرفت. 

براساس ادعای اطلاعات سپاه پاسداران اتهام منتسب به هدی عمید و نجمه واحدی که در سال ۱۳۹۷ از سوی این ارگان امنیتی بازداشت شده بودند: “دریافت مبالغی از خانه آزادی جهت اجرای پروژه هایی در موضوعات زنان که در راستای تضعیف و فروپاشی خانواده بوده تلاش کردند. موسسه خانه آزادی در طول اجرای پروژه، چندین کارگاه آموزشی در کشورهای گرجستان و ترکیه جهت آموزش این افراد برگزار کرده است؛ مهرانگیز کار، نسرین افضلی، مسیح علینژاد، حسین قاضیان، امین ثابتی برخی از اساتید این کارگاه هستند که وظیفه آموزش و هدایت هدی عمید و نجمه واحدی و سایر مرتبطان را جهت اجرای پروژه های فمینیستی موسسه خانه آزادی بر عهده داشته اند”.

لازم به ذکر است؛ هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان در تاریخ ۱۰ شهریورماه سال ۱۳۹۷ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۳ آبان‌ ماه ۱۳۹۷, با تودیع  قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

همچنین پیرامون نجمه واحدی, دیگر فعال حقوق زنان و هم پرونده ای با هدی عمید لازم به ذکر است که وی در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه به منزل شخصی نجمه واحدی، فعال حقوق زنان و دانش‌آموخته رشته جامعه شناسی بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۷ با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

فعالیتهای نجمه واحدی بیشتر در زمینه آگاهی رسانی به زنان در زمینه شروط ضمن عقد و مهریه و کار خانگی بوده است. 

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض اصل آزادی بیان و همچنین اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: