•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

در خواست آزادی مشروط اسماعیل عبدی, فعال صنفی فرهنگیان توسط دادستانی رد شد

0
367

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, با توجه به رد درخواست آزادی مشروط اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان محبوس در زندان اوین از سوی دادستانی تهران این زندانی سیاسی باید دوران حبس ۵ ساله خود را سپری کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از ایلنا, امروز پنجشنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, اسماعیل عبدی, معلم و فعال صنفی فرهنگیان, محبوس در زندان اوین که تا به امروز ۴ سال و ۲ ماه از مجموع حبس ۵ ساله خود را در این زندان سپری کرده در پی ممانعت دادستانی تهران برای آزادی مشروط این زندانی سیاسی وی باید تا اتمام دوران حبس ۵ ساله خود در این زندان بماند. 

حسین تاج, وکیل مدافع اسماعیل عبدی ضمن اعلام این خبر گفت: “با درخواست آزادی مشروط اسماعیل عبدی از سوی دادستان تهران مخالفت شد این در شرایطی است که از دوره حبس ۵ ساله او ١٠ ماه باقی است. در حال حاضر هم درخواست مرخصی موکلم، درحال بررسی است و منتظر اعلام نظر دادستانی هستیم. باید یادآور شد که اسماعیل عبدی در طول مدت حبس تنها ۳ مرتبه از مرخصی استفاده کرده است”.

این وکیل دادگستری در ادامه همچنین گفت: “اخیراً نیز اداره آموزش و پرورش با مرخصی بدون حقوق اسماعیل عبدی مخالفت کرده و پرونده وی برای رسیدگی به هیأت تخلفات ارسال و ارجاع شده است”.

لازم به ذکر است, این فعال صنفی در تاریخ ۱۸ خردادماه سالجاری, به مناسبت عید فطر به مرخصی کوتاه مدت ۳ روزه اعزام شده بود ولی با توجه به هماهنگی های صورت گرفته مدت مرخصی وی تمدید شد و  در تاریخ ۱۷ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام دوران مرخصی جهت ادامه حبس به زندان اوین مراجعه کرد.

اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان و دبیر ریاضی محبوس در زندان اوین در تاریخ  ۶ تیرماه ۱۳۹۴ پس از تجمعات اعتراضی فرهنگیان ایران نسبت به نابسامانی های آموزش و پرورش ،به عنوان نماینده شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان سراسر کشور برای شرکت در اجلاس جهانی معلمان قصد رفتن به کانادا را داشت که از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

این معلم و فعال صنفی فرهنگیان, از تیر ماه سال ۱۳۹۴ از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” نیز به تحمل ۵ سال حبس تعزیری از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”محکوم شد. 

پس ارجاع پرونده این فعال صنفی به دادگاه تجدیدنظر حکم صادره از سوی دادگاه بدوی عینا به تائید دادگاه تجدیدنظر رسید و با توجه به قطعی شدن این حکم و با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی برای این فعال صنفی فرهنگیان مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری که از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به آن محکوم شده بود اجرای شد. 

همچنین درخواست اعاده دادرسی  بر پرونده این فعال صنفی پس از ارجاع به شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور رد شد و حکم صادره از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مجددا از سوی دیوان عالی کشور تائید شد. 

همزمان با رد درخواست اعاده دادرسی اسماعیل عبدی وکیل وی گفته بود: “برای رد درخواست دلیل خاصی نیاوردند و تنها بیان شده که رای اولیه مطابق قانون صادر شده و اعاده دادرسی مردود است”.

با توجه به قطعی شدن حکم جهت اجراء اسماعیل عبدی, فعال صنفی فرهنگیان در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون احضار جهت اجرای حکم در پی یورش نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر اسماعیل عبدی به دلیل فعالیت‌های صنفی وی  در حوزه حقوق معلمان ایران و مطالبات صنفی آنان بوده است.  

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب فعالان صنفی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافرهنگی معلمفرهنگیان ایرانفرهنگیان در ایرانفعال صنف فرهنگیانفعال صنفیفعال صنفی فرهنگیانفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعالان فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان در ایرانفعالان صنفی معلمانفعالان صنفی معلمان در ایرانقانون آزادی مشروطمخالفت با آزادی مشروطمعلممعلم و فعال صنفی فرهنگیانمعلم دربندمعلم ریاضیمعلم زندانیمعلمانمعلمان ایرانمعلمان ایران فعالمعلمان در ایرانمعلمان در جمهوری اسلامیمعلمان دربندمعلمان زندانیمعیشت فرهنگیان در ایراننقض حقوق بشر در ایرانآزادی مشروطآزادی مشروط زندانیاسماعیل عبدیاسماعیل عبدی معلم زندانیتجمع فرهنگیان ایرانحقوق بشر در ایراندادستان تهراندادستانی تهراندر خواست آزادی مشروطدرخواست آزادی مشروط سیامک اشرفیزندان اوین فشار بر معلمانزندانی سیاسیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب فرهنگیانسرکوب فرهنگیان ایرانسرکوب فرهنگیان در ایرانسرکوب فرهنگیان در جمهوری اسلامیسرکوب فعالین صنفی معلمان ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان صنفی فرهنگیان ایرانسرکوب فعالان صنفی معلمان در ایرانسرکوب معلمانسرکوب معلمان ایرانسرکوب معلمان در ایرانسرکوب معلمان در جمهوری اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: