•                  
دوشنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۰
دوشنبه, نوامبر 29

اعتصاب غذای بشیر پیرماوانه, زندانی سیاسی در زندان ارومیه

0
668

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “بشیر پیرماوانه”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به محرومیت از حق مرخصی و ممانعت مسئولان قضائی زندان با قبول آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, “بشیر پیرماوانه”, زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس ۴ ساله خود میباشد در اعتراض به ممانعت مسئولان قضائی و دادستان ارومیه با مرخصی و یا تقاضای آزادی مشروط وی دست به اعتصاب غذا زد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛”بشیر پیرماوانه” که از سال ۱۳۹۵ در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد علیرغم اینکه بارها تقاضای آزادی مشروط به مسئولان قضائی داده اما در پی مخالفت با درخواست وی از حق آزادی مشروط و یا مرخصی که به وی تعلق می گیرد محروم مانده است. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ این زندانی سیاسی در اوایل اسفند ماه ۱۳۹۴ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام از بابت “عضویت در احزاب مخالف نظام” در اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد و پس از تسلیم رای و عدم اعتراض به رای صادره از سوی دادگاه بدوی محکومیت وی به ۴ سال تقلیل پیدا کرد. 

بر طبق قانون آزادی مشروط چنانچه یک متهم در دادگاه از بابت اتهامات منتسبه به تحمل بیش از ۱۰ سال محکوم شود می بایست تا نصف مدت محکومیت حبس خود را در زندان سپری کند و یا اگر به زیر ۱۰ سال حبس محکوم شده باید یک سوم مجموع محکومیت حبس خود را سپری کند و با ارائه درخواست آزادی مشروط و بررسی از سوی دادستان و سایر مسئولان قضائی مبنی بر عدم ارتکاب جرم از سوی متهم در صورت آزادی به فرد اعطا می شود. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف با حضور هیئت منصفه و برخورداری متهم از حق انتخاب وکیل نیز در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ بر آن تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: