•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

زندان ارومیه؛ انتقال ۲ زندانی زن متهم به قتل به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
1867

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “آراسته رنجبر” و “نازدار وطنخواه”, دو زندانی متهم به قتل از بند زنان زندان مرکزی ارومیه جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, “آراسته رنجبر” و “نازدار وطنخواه”, دو زندانی متهم به قتل, محبوس در بند زنان زندان مرکزی ارومیه, که به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. این ۲ زندانی از ۱۵ سال پیش در زندان مرکزی ارومیه بسر می برند. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ “آراسته رنجبر” و “نازدار وطنخواه” از بابت اتهام “قتل” که مربوط به مشارکت در قتل همسر “آراسته رنجبر” بود از ۱۵ سال پیش در زندان مرکزی ارومیه بسر می برند و صبح امروز برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به انتقال هر ۲ نفر این افراد به سلول انفرادی به احتمال زیاد حکم اعدام “آراسته رنجبر” و “نازدار وطنخواه” تا ساعاتی دیگر, یعنی سحرگاه روز سه شنبه ۱ مردادماه ۱۳۹۸ به اجرا در خواهد آمد! 

این منبع مطلع در ادامه گفت؛ دلیل طولانی شدن زمان رسیدگی به این پرونده توقف اجرای حکم با توجه به زیر سن رشد بودن فرزندان “آراسته رنجبر” و تصمیم گیری فرزندان بعنوان فرزندان مقتول جهت قصاص “آراسته رنجبر” و هم دست وی “نازدار وطنخواه” بوده است. 

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی حقوق بشر، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

لارم به ذکر است, نمایندگان مجلس پیش‌ از این از قوه قضائیه خواسته بودند تا زمان پایان بررسی لغو مجازات اعدام برای جرائم مواد مخدر، از اعدام دست کم پنج هزار زندانی که با این اتهام به اعدام محکوم شده‌اند خودداری شود؛ با این حال قوه قضاییه در عمل به این خواسته بی اعتنایی پیشه کرده است.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایئ است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

بر طبق اخرین گزارش سازمان عفو بین الملل که بصورت آماری اعدام در کشورهای مختلف جهان را مورد بررسی قرار داده است رتبه ایران بعد از چین دارای رتبه دوم جهانی اجرای حکم اعدام میباشد. 

از مجموع ۲۵۳ مورد اعدام ثبت‌شده در ایران، ۱۶۰ نفر، ۱۵۵ مرد و ۵ زن، به جرم قتل، ۲۲ مرد به جرم تجاوز به زنان، سه نفر به جرم تجاوز و قتل، یک نفر به جرم آدم‌ربایی و قتل، سه نفر به جرم آدم‌ربایی و تجاوز، یک نفر به اتهام بغی (قیام مسلحانه علیه حکومت)، ۲۵ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر، یک نفر به اتهام سرقت، ۱۸ نفر به اتهام «محاربه» (۱۲ نفر از آن‌ها در ارتباط با سرقت و ۶ نفر در ارتباط با فعالیتهای  سیاسی محکوم شده بودند)، ۱۴ نفر به اتهام «افساد فی‌الارض» و پنج نفر با اتهامات نامعلوم محکوم به اعدام شده‌ بودند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.