•                  
جمعه , ۰۱ بهمن , ۱۴۰۰
جمعه, ژانویه 21

حسن رشیدی, زندانی عقیدتی سنی مذهب به اعتصاب غذای خود پایان داد

0
603

حقوق بشر در ایران – طی هفته جاری, حسن رشیدی, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۳۶  اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرج به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز سه شنبه ۱ مردادماه ۱۳۹۸, حسن رشیدی, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ زندان رجائی شهر کرج که از تاریخ ۲۵ تیرماه سالجاری در پی عدم رسیدگی به تقاضای آزادی مشروط وی از سوی مسئولان قضائی دست به اعتصاب غذا زده بود, با توجه به وعده مساعدت از سوی مسئولان این زندان به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ حسن رشیدی, زندانی عقیدتی سنی مذهب, کع از تاریخ ۲۵ تیرماه ۱۳۹۸, به دلیل عدم رسیدگی قضائی به پرونده وی و مخالفت مسئولان با درخواست آزادی مشروطش دست به اعتصاب غذا زده بود روز سه شنبه هفته جاری پس از وعده مساعدت از سوی مسئولان زندان رجائی شهر پس از ۹ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد و سپس به سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰ این زندان منتقل شد. 

حسن رشیدی, شهروند اهل سنت, ۲۲ ساله, اهل نخل تقی از توابع استان بوشهر, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود در چهارمین سال از محکومیت حبس خود و تقاضای آزادی مشروط از سوی وی و عدم رسیدگی به درخواست این زندانی سنی مذهب دست به اعتصاب غذا زده بود. 

 پیش از این نیز یک منبع نزدیک به خانواده حسن رشیدی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود؛ با توجه به پیگیریهای مستمر از سوی خانواده حسن رشیدی و مراجعات مکرر آنها به مراجع قضائی برای موافقت با درخواست آزادی مشروط این زندانی سنی مذهب هیچگونه ترتیب اثری از سوی مسئولان قضائی به وضعیت حقوقی پرونده این زندانی سنی مذهب نشده است. 

براساس قانون آزادی مشروط متهمینی که مدت محکومیت حبس آنها اگر چنانچه زیر ۱۰ سال باشد می بایست در مجموع یک سوم از کل مدت محکومیت حبس خود را سپری کنند و یا اگر مدت محکومیت حبس آنها بالای ۱۰ می باشد با سپری کردن نصف مدت محکومیت حبس پی ارائه تقاضای آزادی مشروط با نظر دادستان و مسئولان قضائی زندان مبنی بر عدم تکرار جرم از سوی متهم فرد مذکور می تواند از حبس آزاد شود و الباقی مدت حبس به حالت تعلیق در می آید و در صورت تکرار جرم علاوه بر الباقی دوران تعلیق شده فرد در پرونده جدید هم می بایست تحمل کیفر کند. 

زندانیان سنی مذهب در زندان رجائی شهر همانند زندانیان سیاسی محبوس در این زندان از حداق حقوق شهروندی شان هم محروم هستند. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از اعتصاب غذای دست جمعی زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در اندرزگاه ۳۶ سالن ۱۰ زندان رجائی شهر ار اطلاع رسانی کرده بود. 

همچنین در گزارشی که حقوق بشر در ایران در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۸, با مضمون لیست اسامی زندانیان سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج منتشر کرده بود به نوع اتهام و مدت محکومیت حبس حسن رشیدی اشاره شده بود. 

جملگی برخوردهای قهرآمیز با شهروندان اهل سنت, باعث محرومیت آنها از حقوق ذاتی شان شده است. محرومیت از حق  دادرسی عادلانه و صدور احکام  زندان و اعدام فرمایشی و از قبل تعیین شده با اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی همچون وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران برای شهروندان اهل سنت, که این مورد ناقض ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز می باشد. از سوی دیگر زندانیان سنی مذهب همچون سایر زندانیان عقیدتی و حتی سیاسی از حق دسترسی به خدمات پزشکی و یا اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان محروم هستند و فقط در موارد اورژانسی که فرد زندانی دقیقه ای کتر با مرگ فاصله دارد به بیمارستان اعزام می شوند که این مورد از جمله مصادیق بارز شکنجه و ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران ناقض ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: