•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

حمزه درویش؛ تداوم اعتصاب غذا در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر

0
946

حقوق بشر در ایران – در ساعات پایانی روز گذشته, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در نهمین روز از اعتصاب غذا, در پی بیهوشی و وخامت حال پس از انتقال به بهداری زندان اوین با تجویز به اندرزگاه بازگردانده شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, عصر روز یکشنبه ۲۰ مردادماه ۱۳۹۸, “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج, در نهمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در پی بیهوشی به بهداری زندان منتقل و پس از تزریق سرم مجددا به بند بازگردانده شد. این زندانی عقیدتی در اعتراض به عدم موافقت مسئولان قضائی با درخواست اعاده دادرسی بر پرونده وی, محرومیت از حق انتخاب وکیل, عدم توجه و پیگیری مسئولان قضائی به شکایت وی از بازجوی اداره اطلاعات رشت و همچنین در اعتراض به اتهام جدید شعارنویسی که در پرونده وی از سوی وزارت اطلاعات بیان شد در اعتصاب غذا بسر می برد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ ساعت ۷:۳۰ دقیقه عصر روز گذشته “حمزه درویش”, زندانی عقیدتی سنی مذهب, محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در پی بیهوشی و انتقال به بهداری زندان با تزریق سرم  پس از گذشت ۱ ساعت و نیم مجددا به اندرزگاه خود باگردانده شد. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ با توجه به گذشت ۱۰ روز از اعتصاب غذای “حمزه درویش” و عدم اعلام اسم وی هیچگونه ترتیب اثری توسط مسئولان این زندان مبنی بر دلایل اعتصاب غذای وی صورت نگرفته و حتی گزارش اعتصاب غذای وی نیز به قسمت اداری زندان رجائی شهر هم ارسال نشده است. ممانعت از اعلام اعتصاب غذای حمزه درویش در پی ممانعت وزارت اطلاعات از ارسال گزارش اعتصاب غذای این زندانی عقیدتی صورت گرفته است. 

پیشتر نیز این منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفته بود؛ در تاریخ ۱۶ مردادماه ۱۳۹۸, “الله کرم عزیزی”, رئیس زندان رجائی شهر کرج,  پس از مراجعه به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان مراجعه کرد و با زندانیان عقیدتی سنی مذهب محبوس در این اندرزگاه گفتگوئی داشت و این مقام مسئول پس از شنیدن صحبتهای حمزه درویش به جای توجه به درخواستهای این زندانی عقیدتی در پاسخ به وی گفته بود؛ اولا اعتصاب غذای تو غیر قانونی است و کلا اعتصاب برخلاف قانون زندان هست و تو داری با اعتصابت قانون شکنی میکنی! دوما  برای چیزی اعتصاب کردی که اگه بخواهیم هم نمیتونیم اعتصابت رو رد کنیم. اعتصاب تو با این عنوان برای ما محدودیت ایجاد کرده است و در انتها هم الله کرم عزیزی به حمزه درویش یادآور شده که  گزارشی از اعتصاب غذای این زندانی عقیدتی به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین « دادسرای مقدس » ارسال نخواهد شد!

این زندانی عقیدتی سنی مذهب, در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۳۹۸,  پس از انتقال از سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ به اندرزگاه ۸ که بند موسوم به بند وزارت اطلاعات در زندان رجائی شهر کرج می باشد منتقل و بیش از ۳ ساعت از سوی یک نفر بازجوی اداره اطلاعات رشت و فردی دیگر از بازجویان وزارت اطلاعات تهران تحت بازجوئی قرار گرفته بود. 

 یکی ازسیاستهای وزارت اطلاعات و دستگاههای امنیتی برای ایجاد یک جنگ روحی- روانی و فرسایشی علیه زندانیان عقیدتی میباشد تا آنها را درتنگنا قرار داده و با این ترفند و سیاست زندانیان سیاسی و عقیدتی و حتی خانواده آنها را تحت فشارهای مضاعف قرار دهند که این به نوعی مصداق شکنجه میباشد. 

لازم به ذکر است, حمزه درویش, زندانی عقیدتی سنی مذهب محبوس در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج,  در طول ۳ سال اخیر به دفعات با نامه نگاریهای متعدد به نهادها و مسولان مربوطه, نسبت به تحمیل اتهام واهی شعارنویسی ، شکنجه ها و توهین هایی که در دوران بازداشت از جانب بازجویان اداره اطلاعات رشت به وی شده بود و عدم اعتبار اتهامات که در زیر شکنجه و تحت اکراه و به اجبار برای وی تشکیل شده شکایت کرده بود اما تاکنون کوچکترین اقدام و پیگیری نسبت به رسیدگی به وضعیت این زندانی عقیدتی صورت نگرفته است. 

حمزه درویش,  زندانی عقیدتی سنی مذهب, اهل شهرستان تالش, در پرونده‌ای پرابهام از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی کشور” از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شد، و باید ۱۵ سال آن را در زندان سپری کند و در حال حاضر در سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجائی شهر کرج در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود میباشد با موارد گسترده ای از نقض حقوق شهروندی روبرو شده است. 

این زندانی عقیدتی معتقد است: تنها به علت عدم همکاری با وزارت اطلاعات به احکام زندان محکوم شده و در پرونده‌اش هیچگونه مشکل امنیتی وجود ندارد.

وی بار ها اظهار کرده که در سال ۱۳۹۳ نیروهای داعش با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کردند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده و حتی این فرصت را داشته که با تامین ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. 

این زندانی عقیدتی علاوه بر محرومیت از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است,  در سایه بی توجهی مسئولان زندان رجائی شهر هیچگونه تغییری در روند یا تقاضای اعاده دادرسی که این زندانی عقیدتی بر آن تاکید دارد نشده است. حمزه درویش در نامه های قبلی خود نیز بر موارد نقض حقوق شهروندی خود تاکید کرده بود: 

این زندانی عقیدتی, در نامه ای سرگشاده که در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ نسخه ای از آن در اختیار حقوق بشر در ایران قرار گفته بود بر مواردی که از ابتدای زمان بازداشت وی صورت گرفته بود و باعث محرومیت وی از حق دادرسی و حق وی مبنی بر داشتن وکیل در زمان دادرسی پرونده وی و همچنین اعمال نفوذ ارگانهای امنیتی بر پرونده وی و سایر مواردی که در اسناد بین المللی حقوق بشر از آن بعنوان نقض یاد میشود متذکر شده بود. این زندانی عقیدتی در نامه خود ضمن تاکید بر این نکته که سیاست و مذهب بعد از ۴۰ سال در ایران شکست خورده است نتیجه تمامی موارد گسترده سرکوب و شکنجه را در مقابل ادعاهای مسئولان حکومتی در مجامع بین المللی ذکر کرده بود. 

بر طبق اسناد موجود حقوق بشر برخورداری از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه از جمله موارد است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. همچنین در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر ممنوعیت شکنجه در عدم رفتاری خشن بر افراد مورد تاکید قرار گرفته است. در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت کلام بر اطلاع یافتن متمهم از اتهامات منتسبه و همچنین فراهم کردن امکان دسترسی فرد متمهم به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون برای متهم مورد تاکید قرار گرفته است. 

 سرکوب پیروان سایر ادیان و محرومیتهای گسترده بر علیه این شهروندان که از جمله میتوان بر حق برخورداری از انتخاب وکیل و تقاضای دادرسی عادلانه را شامل میشود را تنها جزئی از موارد سرکوب گسترده اقلیتهای مذهبی از جمله شهروندان اهل سنت در ایران دانست. با استناد به ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری حق هر فردی بر دادرسی کامل و بی طرف و همچنین اجازه حضور وکیل انتخابی متهم بر پرونده مورد تاکید میباشد ولی زندانیان اهل سنت با توجه به سنی بودنشان از این حق محروم شده اند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.