•                  
سه شنبه , ۲۱ مرداد , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, آگوست 11

بازداشت وحید قدیری, شهروند ساکن اردبیل

0
281

حقوق بشر در ایران – روز گذشته,”وحید قدیری”, شهروند ساکن اردبیل, توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز یکشنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۸,”وحید قدیری”, شهروند ساکن استان اردبیل, توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

بنقل از یک منبع نزدیک به “وحید قدیری” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت؛ در حدود ساعات ۴ عصر روز گذشته, چند تن از ماموران اداره اطلاعات اردبیل با مراجعه به منزل مادر بزرگ وحید قدیری وی را بازداشت کردند. 

این منبع مطلع همچنین گفت؛ بازداشت “وحید قدیری” با حکم قضائی توسط ماموران اداره اطلاعات صورت گرفت اما از مکان نگهداری و یا دلایل و مصادیق اتهامی وی اطلاعی در دست نیست. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان وعقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین بازداشت خودسرانه افراد و عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: