•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

اعتصاب غذای دسته جمعی ۴۶ زندانی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

0
1145

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, چهل و شش نفر از زندانیان سیاسی محبوس در تیپ ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ در اعتراض به وضعیت نامناسب این زندان و عدم توجه برای رسیدگی درمانی به وضعیت زندانیان و صدور حبس های ناعادلانه و تداوم بازداشت و بلاتکلیفی و محرومیت زندانیان از دسترسی به لوازم  و امکانات برای محافظت از خود در مقابل ابتلا به ویروس کرونا دست به اعتصاب غذا زدند. بیماری زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ در سایه عدم توجه و رسیدگی مسئولان این زندان بر ای اعزام به مراکز درمانی سبب جان باختن ۱ زندانی در سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, دستکم ۴۶ تن از زندانیان سیاسی محبوس در تیپ۵ سالن ۲ زندان تهران بزرگ, در اعتراض به محرومیت از روند دادرسی عادلانه و محرومیت از حق مرخصی و عدم رعایت بهداشت با توجه به وسعت ویرس کرونا و محرومیت از حق ملاقات و سایر حقوق زندانیان دست به اعتصاب غذا زدند. این شهروندان که اکثر آنها از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری هستند در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان و نبود امکانات کافی برای نگهداری آنها در این زندان معترض هستند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” سهیل عربی, سهیل علی پناه, آریا حامدی راد, رضا رمضان زاده, بهنود اسماعیلی, حسین میربیگلو, سعید اسدی, رامین باقریان, وحید موضض اردبیلی, مرتضی امید بیگلو, ابوالفضل کریمی, سید مجید زره پوش, احسان خذائی, حسین نیکچه فراهانی, جواد بلند جاه, کیانوش ولی اللهی, رامین باقریان, علی اکبر حامدیان, میلاد ارسنجانی, امید موسوی, رضا قریشی, حمید جهانگیری, امید میر در یک وند, کوروش باقری, حسن عباسی, حمید خسروپور, محمد رجبی, آریا حامدی راد, رامین ده نشین, پوریا میرزائی زاده, سعید گل بداقی, محمد باقر صوری, محمد میری, حمید فرح بخش, علی قهرمانی, میلاد محمودی, احمد علی حاتمی, توحید فتوحی, سیامک مقیمی, محمد بیگی, ابوالفضل محمودی, رضا بیات, علی بی کس, مسعود زادخاک, سعید تمجیدی و حسین آرمند,  زندانیان محبوس در تیپ ۵ سالن ۲ زندان تهران بزرگ در اعتراض به فوت یکی از زندانیان محبوس در سالن ۱ تیپ مذکور که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده و این زندانیان در وضعیت روحی و روانی بسیار بدی قرار گرفتند اعلام اعتصاب کردند”. 

این منبع مطلع در ادامه همچنین گفت: “خواسته این زندانیان این هست که آنها مرتکب جرمی نشدند که مستحق اینگونه سرکوب باشند. تنها خواسته آنها دادخواهی و در مقابل ظلم و فساد و بی تدبیری حسن روحانی و مسئولانی که دانش کافی ندارند و باعث شکل گیری این وضع نابسامان در کشور شدند می باشد.اعتراض حق همه شهروندان است. مسئولان قضائی بجای بازداشت اختلاسگران و رانت خواران اقدام به بازداشت این شهروندان کردند”. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاآبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهزندان تهران بزرگ تیپ ۵حسین میربیگلوکیانوش ولی الهینقض حقوق بشراعتصاب غذای زندانی سیاسیآبانماه۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تیپ ۵ زندانرامین باقریانعلی اکبر حامدیاناعتصاباعتصاب غذای سهیل عربیآبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸حسین نیک فراهانیمرتضی امید بیگلواعتصاب غذاسرکوب تجمعات اعتراضیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیآبان ماه سال ۱۳۹۸تیپ ۵ زندان تهران بزرگاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگسید مجید زره پوشاعتصاب غذای خشکآبان ماه۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تیپ پنج زندان تهران بزرگسهیل علی پناهاحسان خذائیحقوق بشر در ایراناعتصاب زندانیانآبانماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸ابوالفضل کریمیآریا حامدی راداحسان خذاییحقوق شهروندیمحمدرضا رمضان زادهتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ۱۳۹۸میلاد ارسنجانیزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگجواد بلند جاهاعتصاب غذای اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸بهنود اسماعیلینافرمانی مدنی زندانیان سیاسیکیانوش ولی اللهینقض حقوق بشر در ایراناعتصاب غذای زندانیآبان۱۳۹۸

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده