•                  
چهارشنبه , ۲۹ دی , ۱۴۰۰
چهارشنبه, ژانویه 19

اعتصاب غذای دسته جمعی ۴۶ زندانی در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ

0
807

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, چهل و شش نفر از زندانیان سیاسی محبوس در تیپ ۵ سالن ۱۲ زندان تهران بزرگ در اعتراض به وضعیت نامناسب این زندان و عدم توجه برای رسیدگی درمانی به وضعیت زندانیان و صدور حبس های ناعادلانه و تداوم بازداشت و بلاتکلیفی و محرومیت زندانیان از دسترسی به لوازم  و امکانات برای محافظت از خود در مقابل ابتلا به ویروس کرونا دست به اعتصاب غذا زدند. بیماری زندانیان محبوس در زندان تهران بزرگ در سایه عدم توجه و رسیدگی مسئولان این زندان بر ای اعزام به مراکز درمانی سبب جان باختن ۱ زندانی در سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, دستکم ۴۶ تن از زندانیان سیاسی محبوس در تیپ۵ سالن ۲ زندان تهران بزرگ, در اعتراض به محرومیت از روند دادرسی عادلانه و محرومیت از حق مرخصی و عدم رعایت بهداشت با توجه به وسعت ویرس کرونا و محرومیت از حق ملاقات و سایر حقوق زندانیان دست به اعتصاب غذا زدند. این شهروندان که اکثر آنها از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه سالجاری هستند در اعتراض به وضعیت نامناسب زندان و نبود امکانات کافی برای نگهداری آنها در این زندان معترض هستند.

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: ” سهیل عربی, سهیل علی پناه, آریا حامدی راد, رضا رمضان زاده, بهنود اسماعیلی, حسین میربیگلو, سعید اسدی, رامین باقریان, وحید موضض اردبیلی, مرتضی امید بیگلو, ابوالفضل کریمی, سید مجید زره پوش, احسان خذائی, حسین نیکچه فراهانی, جواد بلند جاه, کیانوش ولی اللهی, رامین باقریان, علی اکبر حامدیان, میلاد ارسنجانی, امید موسوی, رضا قریشی, حمید جهانگیری, امید میر در یک وند, کوروش باقری, حسن عباسی, حمید خسروپور, محمد رجبی, آریا حامدی راد, رامین ده نشین, پوریا میرزائی زاده, سعید گل بداقی, محمد باقر صوری, محمد میری, حمید فرح بخش, علی قهرمانی, میلاد محمودی, احمد علی حاتمی, توحید فتوحی, سیامک مقیمی, محمد بیگی, ابوالفضل محمودی, رضا بیات, علی بی کس, مسعود زادخاک, سعید تمجیدی و حسین آرمند,  زندانیان محبوس در تیپ ۵ سالن ۲ زندان تهران بزرگ در اعتراض به فوت یکی از زندانیان محبوس در سالن ۱ تیپ مذکور که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده و این زندانیان در وضعیت روحی و روانی بسیار بدی قرار گرفتند اعلام اعتصاب کردند”. 

این منبع مطلع در ادامه همچنین گفت: “خواسته این زندانیان این هست که آنها مرتکب جرمی نشدند که مستحق اینگونه سرکوب باشند. تنها خواسته آنها دادخواهی و در مقابل ظلم و فساد و بی تدبیری حسن روحانی و مسئولانی که دانش کافی ندارند و باعث شکل گیری این وضع نابسامان در کشور شدند می باشد.اعتراض حق همه شهروندان است. مسئولان قضائی بجای بازداشت اختلاسگران و رانت خواران اقدام به بازداشت این شهروندان کردند”. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هامیلاد ارسنجانیمحمدرضا رمضان زادهمرتضی امید بیگلونقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننافرمانی مدنی زندانیان سیاسیکیانوش ولی اللهیکیانوش ولی الهیآبان ماه ۱۳۹۸آبان ماه سال ۱۳۹۸آبان ماه۱۳۹۸آبان ۱۳۹۸آبانماه ۱۳۹۸آبانماه۱۳۹۸آبان۱۳۹۸آریا حامدی رادابوالفضل کریمیاحسان خذاییاحسان خذائیاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگاعتصاباعتصاب زندانیاناعتصاب غذااعتصاب غذای اعتراضیاعتصاب غذای خشکاعتصاب غذای زندانیاعتصاب غذای زندانی سیاسیاعتصاب غذای زندانیان سیاسیاعتصاب غذای سهیل عربیبهنود اسماعیلیتیپ ۵ زندانتیپ ۵ زندان تهران بزرگتیپ پنج زندان تهران بزرگتظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات آبان ماه ۱۳۹۸ در ایرانتظاهرات آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات آبان ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماهتظاهرات اعتراضی آبان ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی آبان ۱۳۹۸جواد بلند جاهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیحسین میربیگلوحسین نیک فراهانیرامین باقریانزندان تهران بزرگ تیپ ۵زندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگسهیل علی پناهسید مجید زره پوشسرکوب تجمعات اعتراضیسرکوب تجمعات اعتراضی در ایرانعلی اکبر حامدیان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: