•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

پایان اعتصاب غذای امیر مهدی طبسی با مساعدت از سوی مسئولان زندان اوین

0
602

امروز دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸, امیر مهدی طبسی زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین با وعده مساعدت از سوی مسئولان این زندان به اعتصاب غذای خود پایان داده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ و ساعتی پیش با وعده مساعدت از سوی مسئولان زندان اوین, امیر مهدی طبسی زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ این زندان به اعتصاب غذای شش روزه خود پایان داده است. امیر مهدی طبسی از بیماری افسردگی رنج می برد و پزشکی قانونی گواهی عدم تحمل حبس وی را صادر کرده است، با این حال با کارشکنی دادیار ناظر بر زندان و از سوی دیگر دادستانی تاکنون با درخواست عدم تحمل حبس و مرخصی استعلاجی وی موافقت نشده است. این زندانی سیاسی در تاریخ ۷ فروردین ۱۳۹۸ در اعتراض به بی توجهی مسئولان زندان اوین به وی دست به اعتصاب غذا زده بود. 

بنقل از یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید خبر پایان اعتصاب غذای امیر مهدی طبسی گفت: وی پیش از این نیز در اعتراض به کارشکنی‌های دادستانی و همچنین دادیار ناظر بر زندان, مبنی بر عدم پذیرش گواهی پزشکی قانونی مبنی بر عدم تحمل حبس وی و مخالفت با مرخصی استعلاجی سه ماهه خود دست به اعتصاب غذا زده بود. پزشکی قانونی این گواهی را جهت مداوای بیماری افسردگی شدید آقای طبسی صادر کرده است ولی مسئولان با پذیرش آن مخالفت کرده بودند. صبح امروز رئیس اندرزگاه ۸ زندان اوین به وی گفت در صورتی که به اعتصاب غذای خود پایان دهد ظرف یک ماه آینده به خواسته‌هایش رسیدگی خواهند کرد. آقای طبسی نیز پس از این ساعت ۱۰ صبح امروز به اعتصاب خود پایان دادند”.
امیر مهدی طبسی در تاریخ ۸ شهریور ۹۰ به همراه همسر سابقش معصومه (مینو) قاسم زاده ملک شاه به ادعای خود «به سفارت کشور اسرائیل در کشور ترکیه برای اخذ پناهندگی» مراجعه کرده بودند، ولی درخواست آنها توسط مسئولین سفارت رد شده و در تاریخ ۱۲ شهریور همان سال به ایران برگشته بودند. آنها در تاریخ ۲۰ شهریورماه همان سال در منزل شخصی خود واقع در بلوار ابوذر خیابان وحدت تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شدند. این زوج نهایتا در سال ۹۰ پس از ۲۹ روز بازداشت در سلول انفرادی وزارت اطلاعات با تودیع وثیقه یکصد میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت از زندان آزاد شده بودند.
امیر مهدی طبسی و معصومه قاسم‌زاده ملک‌شاه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی بدون اخذ دفاعیه به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم نهایتا در آبان‌ماه ۹۶ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و پس از آن جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

پیش تر یک منبع نزدیک به این زوج زندانی سیاسی محبوس در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: معصومه (مینو) قاسم زاده, همسر “امیر مهدی طبسی” نیز دچار بیماری شبه صرع است و در بند زنان زندان اوین بدور از دسترسی به حق درمان و در شرایط جسمی بیمارگونه ای بسر می برد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.