•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

احکام اعدام ۲ تن در زندان مرکزی قم و بروجرد اجرا شد

0
283

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی با اتهام قتل عمد و تجاوز به عنف و آدم ربائی، در زندان مرکزی قم و بروجرد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه پنجشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۹، شهاب جاوید، زندانی متهم به تجاوز به عنف و آدم ربایی، محبوس در زندان مرکزی قم و همچنین رسول فردوس – متولد: ۱۳۶۵ – اهل: مراغه، زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان مرکزی بروجرد که پیش از این احکام آنها در دادگاه صادر و توسط شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود به اجرا در آمد. 

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: “شهاب جاوید، حدود ۱۰ سال پیش بازداشت شد. او همیشه منکر اتهامات وارده بود و در طول این سالها بارها برای مقامات قضایی نامه نوشت و گفت که من در این پرونده هیچ نقشی نداشتم اما این حکم تایید شد. خانواده شاکی در سال ۹۷ گفته بودند ما رضایت می دهیم و همان سال تا پای چوبه دار رفت و حکم اجرا نشد و به سلولش بازگردانده شد. یکبار دیگر سال ۹۸ هم شهاب برای اجرای حکم به مدت شش روز در انفرادی بود و این حکم اجرا نشد تا روز پنج‌شنبه.”

لازم به ذکر است، شهاب جاوید، در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹،  به همراه یک زندانی دیگر به نام یوسف اکرم پور، که با اتهام قتل عمد، در پرونده‌ای جداگانه به اعدام محکوم شده بود، به سلول انفرادی منتقل شدند اما در زمان اجرای حکم اعدام یوسف اکرم پور،  با اخذ رضایت و یا مهلت از شاکیان پرونده، به بند خود بازگشت، اما حکم شهاب جاوید اجرا شد. 

همچنین در خصوص رسول فردوس، دیگر زندانی که با اتهام قتل عمد از سوی دادگاه به اعدام محکوم و در دیوان هم حکم وی تائید شده بود لازم به ذکر است که وی در سال ۱۳۹۵ به اتهام ارتکاب قتل بازداشت و از آن زمان در زندان مرکزی بروجرد به سر می برد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافعال حقوق بشرقانون مجازات اسلامیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانلغو مجازات اعداممجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات شلاقمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهنقض حقوق بشرد ر ایرانآدم رباییاتهام آدم رباییاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهاناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی بروجرداخبار نقض حقوق بشر در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مجازات غیرانسانیاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان مرکزی قماعدام در زندان مرکزی بروجرداعدام در زندانهای ایراناعدام رسول فردوساعدام زندانیان در ایراناعدام شهاب جاویدتجاوز به عنفحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامرسول فرودسرسول فردوسزندان قمزندان لنگرود قمزندان مرکزی بروجردزندان بروجرد اعدامزندان ساحلی قمسید شهاب جاویدسیدشهاب جاویدطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: