چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

احکام اعدام ۲ تن در زندان مرکزی قم و بروجرد اجرا شد

0
688

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی با اتهام قتل عمد و تجاوز به عنف و آدم ربائی، در زندان مرکزی قم و بروجرد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه پنجشنبه ۲۷ آذر ماه ۱۳۹۹، شهاب جاوید، زندانی متهم به تجاوز به عنف و آدم ربایی، محبوس در زندان مرکزی قم و همچنین رسول فردوس – متولد: ۱۳۶۵ – اهل: مراغه، زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان مرکزی بروجرد که پیش از این احکام آنها در دادگاه صادر و توسط شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود به اجرا در آمد. 

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: “شهاب جاوید، حدود ۱۰ سال پیش بازداشت شد. او همیشه منکر اتهامات وارده بود و در طول این سالها بارها برای مقامات قضایی نامه نوشت و گفت که من در این پرونده هیچ نقشی نداشتم اما این حکم تایید شد. خانواده شاکی در سال ۹۷ گفته بودند ما رضایت می دهیم و همان سال تا پای چوبه دار رفت و حکم اجرا نشد و به سلولش بازگردانده شد. یکبار دیگر سال ۹۸ هم شهاب برای اجرای حکم به مدت شش روز در انفرادی بود و این حکم اجرا نشد تا روز پنج‌شنبه.”

لازم به ذکر است، شهاب جاوید، در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۹،  به همراه یک زندانی دیگر به نام یوسف اکرم پور، که با اتهام قتل عمد، در پرونده‌ای جداگانه به اعدام محکوم شده بود، به سلول انفرادی منتقل شدند اما در زمان اجرای حکم اعدام یوسف اکرم پور،  با اخذ رضایت و یا مهلت از شاکیان پرونده، به بند خود بازگشت، اما حکم شهاب جاوید اجرا شد. 

همچنین در خصوص رسول فردوس، دیگر زندانی که با اتهام قتل عمد از سوی دادگاه به اعدام محکوم و در دیوان هم حکم وی تائید شده بود لازم به ذکر است که وی در سال ۱۳۹۵ به اتهام ارتکاب قتل بازداشت و از آن زمان در زندان مرکزی بروجرد به سر می برد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااجرای حکم اعدامنقض حقوق بشرتجاوز به عنفمجازاتهای بیرحمانهحکم اعدام در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی بروجردزندان بروجرد اعدامطرح لغو مجازات اعداممجازاتمجازات شلاقزندان ساحلی قمحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحکم اعدام متهم به قتلنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراناعدام شهاب جاویدحقوق بشرحکم اعدامآدم ربایینقض حقوق بشرد ر ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم اعدام زندانیان در ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی اصفهانسید شهاب جاویدحذف مجازات اعداماعدام در ملاء عامقانون جدید مجازات اعدام در ایرانزندان لنگرود قماعدام زندانیان در ایراناعدام مجازات غیرانسانیحکم اعدام متهمان به قتلسیدشهاب جاویداعدام / حق حیاتمجازات اعداممجازات غیر انسانیاعداممجازات غیرانسانیاعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایراناتهام آدم رباییفعال حقوق بشراعدام قتل عمدزندان قممجازاتهای غیر انسانیمجازات اعدام ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعدام در زندانهای ایراناجرای حکم اعدام در زندان مرکزی بروجردرسول فرودساعدام در ایرانمجازات اعدام در ایرانقانون مجازات اسلامیلغو مجازات اعدامحقوق بشر درایرانزندان مرکزی بروجردحکم اعدام در زندانهای ایراننقض حقوق بشر در زندان مرکزی ارومیهرسول فردوسحقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایراناجرای حکم اعدام در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایرانمجازات قصاصحکم اعدام زندانیاناعدام در زندان مرکزی قماعدام رسول فردوس

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: