•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
یکشنبه, جولای 3

انتقال حامد ریگی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
939

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۹، یک زندانی با اتهام محاربه محکوم به اعدام جهت اجرای حکم از بند عمومی زندان مرکزی زاهدان به بند قرنطینه و سپس سلول انفرادی این زندان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رسانک، روز یکشنبه ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹، حامد ریگی، زندانی متهم به درگیری مسلحانه با ماموران نیروی انتظامی، محبوس در زندان « دُزاپ »مرکزی زاهدان، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شد. 

براساس این گزارش، گفته می شود با توجه به روند جاری قرار بوده این حکم سحرگاه امروز دوشنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۹ در این زندان اجرا شود اما هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت وی در دسترس نیست. 

همچنین با توجه به روند بازداشت وی احتمال می رود این شهروند پس از بازداشت با اتهام اقدام علیه امنیت ملی « بغی » مورد تفهیم اتهام و محاکمه قرار گرفته باشد. 

لازم به ذکر است، سحرگاه شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام ۲ برادرزاده حامد ریگی به نامهای بهنام ریگی و شعیب ریگی، در زندان « دُزاپ » مرکزی زاهدان اجرا شده بود. 

در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از قطعی بودن احکام اعدام دستکم ۱۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان با اتهام اقدام علیه امنیت ملی « بغی » و عضویت در گروههای مخالف حکومت ایران در این زندان خبر داد و در ادامه هم از احتمال اجرای احکام اعدام جاوید دهقان خلد، بهنام ریگی، شعیب ریگی، الیاس دهواری و حسن دهواری، طی روزهای آتی خبر داده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هااعدام در ایراناعدام قتل عمدقانون جدید مجازات اعدام در ایراناتهام بغیمجازات اعدام زندانیان در ایرانسلول انفرادی در زندان مرکزی زاهدانبند یک زندان مرکزی زاهداناعدام در زندان زاهدانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیبند هشت زندان مرکزی زاهدانزندان زاهدانحکم اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراناقدام علیه امنیت ملی محاربهمعاون زندان مرکزی زاهدانحامد ریگیاجرای حکم اعداممجازات اعدام در ایراناعدامحقوق شهروندی درایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحکم اعدام در زندانهای ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهدانمالکی معاون زندان زاهدانحامدریگیحقوق بشرطرح لغو مجازات اعداماعدام در ملاء عامقرنطینه زندان زاهدانحقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام زندانیان در ایراناقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظاماعدام در زندان مرکزی زاهداناندرزگاه ۲ زندان مرکزی زاهدانسلول انفرادی در زندان دزاپحکم اعداممجازات غیر انسانیلغو مجازات اعدامبند ۸ زندان مرکزی زاهداناعدام در زندانهای ایرانقرنطینه زندان مرکزی زاهدانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانبند قرنطینه زندان زاهدانزندان دزاپاعدام / حق حیاتحذف مجازات اعداماجرای حکم اعدام در ایرانامکانات زندان زاهداناقدام علیه امنیتی ملیسلول انفرادی زندانیانبند زندان مرکزی زاهداناقدام علیه امنیت ملی بغیحفاظت اطلاعات زندان مرکزی زاهدانزندان دُزاپزندان مرکزی زاهداناقدام علیه امنیت ملیحقوق شهروندی در ایرانبند ۶ زندان مرکزی زاهدانمجازات غیرانسانیمجازات قصاصزندان زاهدانیاقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویتصدور حکم اعدام به اتهام بغیسلول انفرادیمجازات اعدامشرایط زندان زاهداناتهام بغی و مبارزه مسلحانهمجازات اعدام ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانگزارش اعدام در زندانهای ایرانبند ۱ زندان مرکزی زاهدانبند عمومی زندان مرکزی زاهدان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: