•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۹ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, نوامبر 30

احکام اعدام ۲ تن در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد

0
1704

حقوق بشر در ایران امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی محبوس در زندن مرکزی زاهدان اجرا و همچنین احتمال اجرای احکام ۳ تن دیگر محتمل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه امروز شنبه ۲۹ آذر ماه ۱۳۹۹، احکام اعدام بهنام ریگی و شعیب ریگی، دو زندانی محبوس در زندان مرکزی زاهدان که پیش از این احکام اعدام آنها توسط دادگاه صادر و در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شدند. این افراد روز گذشته جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی به سلول انفرادی در زندان زاهدان منتقل شده بودند. 

براساس این گزارش: “بهنام، شعیب و حامد ریگی، از نیروهای طرح امنیت شوشتری سپاه و بسیج مسلح بودند که در سال ۱۳۹۷ در جریان تردد با ماموران مواد مخدر با لباس شخصی مواجه شدند که در درگیری مسلحانه بین آنها تعدادی از ماموران کشته شدند.”

همچنین طی تماس تلفنی از سوی اداره پزشکی قانونی زاهدان به خانواده های بهنام ریگی و شعیب ریگی اعلام شده که می توانند جسد اعدام شده آنها را تحویل بگیرند. 

از سوی دیگر، الیاس دهواری و حسن دهواری، دو زندانی دیگری هستند که با اتهام اولیه آنها محاربه مورد بازجوئی و تفهیم اتهام قرار گرفتند اما در مراحل دادرسی این اتهام به اقدام علیه امنیت ملی از طریق مبارزه مسلحانه « بغی » تغییر کرد و پس از صدور حکم اعدام در دادگاه انقلاب زاهدان پرونده آنها در شعبه دیوان عالی کشور بررسی و این حکم عینا تائید شد. این افراد به همراه جاوید دهقان خلد، به سلول انفرادی منتقل شده بودند اما از اجرا یا عدم اجرای احکام اعدام آنها اطلاعی در دسترس نیست. 

در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۹، مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از قطعی بودن احکام اعدام دستکم ۱۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان با اتهام اقدام علیه امنیت ملی « بغی » و عضویت در گروههای مخالف حکومت ایران در این زندان خبر داد و در ادامه هم از احتمال اجرای احکام اعدام جاوید دهقان خلد، بهنام ریگی، شعیب ریگی، الیاس دهواری و حسن دهواری، طی روزهای آتی خبر داده بود. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافعال حقوق بشرقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاچاقچی مواد مخدرقرنطینه زندان زاهدانمواد مخدرمواد مخدر شیشهمواد مخدر صنعتیموادمخدرموادمخدر کراکموادمخدر در زندانهای ایرانموادمخدر شیشهموادمخدر صنعتیمالکی معاون زندان زاهدانمتهم به جرائم مواد مخدرمجارات اعدام در ایرانمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایراننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایرانامکانات زندان زاهداناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان زاهداناحکام اعدام در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام مواد مخدراعدام موادمخدراعدام بهنام ریگیاعدام جرائم مواد مخدراعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی زاهداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان جرائم موادمخدراعدام زندانیان در ایراناعدام شعیب ریگیبند قرنطینه زندان زاهدانبهنام ریگیجرائم مواد مخدرجرائم مواد مخدر در ایرانجرائم موادمخدرجرائم موادمخدر در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان زاهدانزندان زاهدانیزندانی جرائم موادمخدرزندانیان جرائم موادمخدرشرایط زندان زاهدانشعیب ریگیصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.