•                  
شنبه , ۱۱ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, جولای 2

زندان سنندج، انتقال یک زندانی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
864

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، یک زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان مرکزی سنندج که پیش از این حکم اعدام وی تائید شده بود جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۷ دی ماه ۱۳۹۹، مصطفی سیفی – متولد: ۱۳۷۱ – فرزند: عطا – اهل روستای ویژنان از توابع شهرستان سروآباد واقع در استان کردستان، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شد. این زندانی در شهریور ماه سال جاری هم برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود اما با توجه اخذ مهلت از واحد اجرای احکام برای تامین دیه اجرای حکم وی تعلیق شده بود. 

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به کُردپا گفت: “خانواده مصطفی سیفی موفق به پرداخت دیه به خانواده مقتول نشده‌اند و قرار است روز چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام او اجرا شود.”

لازم به ذکر است، مصطفی سیفی، پیش از این نیز در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹، جهت اجرای حکم اعدام از بند عمومی زندان سنندج به سلول انفرادی در این زندان منتقل شده بود اما با توجه به اخذ مهلت از ولی دم مقتول برای تامین مبلغ دیه در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹، اجرای حکم اعدام وی تعلیق شده بود. 

مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴, بر سر یک نزاع ناموسی فردی بنام کوسار سیفی – فرزند: صدیق که از اقوام وی بود را به قتل رساند. 

پس از گذشت ۱ سال از این قتل مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۵ به اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با اتهام قتل عمد تفهیم اتهام شد و سپس از سوی دادگاه کیفری ۱ سنندج محاکمه و به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور در سال ۱۳۹۷ عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اجرای حکم اعدامقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمصطفی سیفیمصطفی سیفی زندان سنندجنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام در زندان سنندجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مصطفی سیفیاعدام اجرای حکم اعداماعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زندان سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدام زینب خدامرادی در زندان سنندجبند زنان در زندان سنندجتائید حکم اعدامجرم قتل عمد در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام مصطفی سیفیحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان سنندجزندان سنندج اعدامزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانزندانیان سیاسی در زندان سنندجسلول انفرادیسلول انفرادی در زندان سنندجسلول انفرادی زندان مرکزی در سنندجسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی زندانیانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: