•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

تعلیق اجرای اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی سنندج

0
276

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, اجرای حکم اعدام مصطفی سیفی, زندانی متهم به قتل, محبوس در زندان مرکزی سنندج پس از اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام تعلیق شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, سحرگاه امروز پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, مصطفی سیفی, فرزند: عطا – متولد: ۱۳۷۲ – اهل روستای ویژنان از توابع شهرستان سروآباد,  زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود پس از اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام برای جلب رضایت ولی دم مقتول به بند عمومی زندان بازگردانده شد. 

این زندانی در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود و قرار بود حکم اعدام وی سحرگاه امروز پنجشنبه در این زندان اجرا شود. 

مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴, بر سر یک نزاع ناموسی فردی بنام کوسار سیفی – فرزند: صدیق که از اقوام وی بود را به قتل رساند. 

پس از گذشت ۱ سال از این قتل مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۵ به اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با اتهام قتل عمد تفهیم اتهام شد و سپس از سوی دادگاه کیفری ۱ سنندج محاکمه و به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور در سال ۱۳۹۷ عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 

برچسب هااعدام / حق حیاتقصاص نفساعدام در ایرانحکم اعدامقصاص در ایرانمجازات اعدامقتل عمداعدام قتل عمدقصاصزندان مرکزی سنندجمجازات اعدام در ایرانمجازاتاعدام مخفیانهاعدام در ملاء عاممجازات غیر انسانیگذشت از قصاصاعدام متهم قتل عمدمتهم به قتل عمدقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدام متهم به قتل عمداعداممجازاتهای غیر انسانیقاتل قتل عمدلغو مجازات اعداممجازاتهای بیرحمانهاعدام در زندانقتل عمد حکومتیقصابمجازات غیرانسانیاعدامیاعدام متهم به قتلمجازات اعدام ایرانقتل ناموسیحکم قصاصقتل در ایرانقتل عمد در ایرانحکم اعدام در ایراناعدام زندانیان در ایراناعدام نقض حقوق بشراعدام در زندانهای ایرانقصاص نقساعدام زندانیان متهم به قتلمجازات قتل عمداتهام قتل عمدزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل عمداتهام قتل در ایراناعدام زندانیاناعدام متهمان به قتلاجرای حکم قصاصمجازات قصاصحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیاناجرای قصاص نفساعدام متهمان به قتل عمد در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناتهام قتل عمد در ایرانزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام در زندانمتهم به قتل قتل عمدزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیسلول انفرادی زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندان مرکزی سنندجاجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام زندانیان متهم به قتل عمدقتل عمد حکومتی در ایراناعدام حق حیاتحکم اعدام متهمان به قتلاعدام مصطفی سیفیمصطفی سیفیحکم اعدام مصطفی سیفیکوسار سیفیقاتل کوسار سیفی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: