•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 21

تعلیق اجرای اعدام یک زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی سنندج

0
644

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, اجرای حکم اعدام مصطفی سیفی, زندانی متهم به قتل, محبوس در زندان مرکزی سنندج پس از اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام تعلیق شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از کُردپا, سحرگاه امروز پنجشنبه ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, مصطفی سیفی, فرزند: عطا – متولد: ۱۳۷۲ – اهل روستای ویژنان از توابع شهرستان سروآباد,  زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی سنندج که برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود پس از اخذ مهلت از مسئولان اجرای احکام برای جلب رضایت ولی دم مقتول به بند عمومی زندان بازگردانده شد. 

این زندانی در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۹ برای اجرای حکم اعدام از بند عمومی به سلول انفرادی زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود و قرار بود حکم اعدام وی سحرگاه امروز پنجشنبه در این زندان اجرا شود. 

مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۴, بر سر یک نزاع ناموسی فردی بنام کوسار سیفی – فرزند: صدیق که از اقوام وی بود را به قتل رساند. 

پس از گذشت ۱ سال از این قتل مصطفی سیفی, در تاریخ ۵ فروردین ماه ۱۳۹۵ به اتهام قتل عمد بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با اتهام قتل عمد تفهیم اتهام شد و سپس از سوی دادگاه کیفری ۱ سنندج محاکمه و به اعدام محکوم شد. این حکم پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور در سال ۱۳۹۷ عیناً تائید شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

 

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقاتل کوسار سیفیقتل ناموسیقتل در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقصابقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانلغو مجازات اعداممتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانیمصطفی سیفیکوسار سیفیگذشت از قصاصاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای حکم قصاصاجرای حکم اعدام در زندان مرکزی سنندجاعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مخفیانهاعدام مصطفی سیفیاعدام نقض حقوق بشراعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی سنندجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان در ایراناعدامیحکم قصاصحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام مصطفی سیفیحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی سنندجزندان مرکزی سنندج در کردستانزندان مرکزی سنندج سلول انفرادیزندانیان متهم به قتلزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی زندان مرکزی سنندج

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: