چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

ابتلای فرهاد سلمانپور، زندانی سیاسی به بیماری ام اس و تداوم محرومیت وی از حق درمان/ سند

0
695

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، فرهاد سلمانپور ظهیر، فعال مدنی و زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ به بیماری ام اس مبتلا شده است. این زندانی سیاسی همچنین از ناحیه ستون فقرات و ریه دچار مشکلات حاد است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۸ دی ماه ۱۳۹۹، فرهاد سلمانپور ظهیر، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ پس از انجام مراحل سی تی اسکن در مرکز تخصصی و درمانی بنا بر گواهی در پی وجود ضایعه کیستیک به ابعاد ۱۳ در ۱۱ میلیمتر، مشخص شده که به بیماری ام اس مبتلا شده است. این زندانی سیاسی علاوه بر این از مشکلات حاد بیماری ریه و همچنین ضرب دیدگی شدید از ناحیه ستون فقرات بر اثر پرت شدن پائین از تخت خود در زندان با مشکلات عدیده ای مواجه شده و با توجه به ممانعت امین وزیری و سایر مسئولان قضائی در دادسرای زندان اوین از حق درمان و رسیدگی های پزشکی محروم مانده است. نظریه پزشکان متخصص پس از انجام سی اسکن ابتلای این زندانی سیاسی به بیماری ام اس را تائید کرده است. این زندانی سیاسی اواسط آبان ماه سالجاری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و در انتظار ابلاغ حکم دادرسی خود است. سلمانپور ظهیر، پیش از این هم در پرونده ای مرتبط با افشاگری مافیای شکر در ایران توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

محمد مقیمی، وکیل دادگستری همزمان با اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت: “پس از انتقال فرهاد سلمانپور از زندان تهران بزرگ به مرکز سی اسکن در خیابان کارگر جنوبی که با هزینه شخصی این زندانی سیاسی تمامی این مراحل درمانی انجام گرفته و انجام سی تی اسکن مغزی با توجه به نظریه پزشکی « ضایعه کیستیک به ابعاد ۱۳ در ۱۱ میلیمتر همراه با اسکالوپینگ استخوان مجاور در تمپورال چپ به نفع اراکنوئید در بخشی از بافت مغز » این زندانی سیاسی مشاهده شد. این نکته بیانگر این جمله است که فرهاد سلمان پور به بیماری ام اس مبتلا شده و برای انجام مراحل تخصصی و ام ار آی باید به بیمارستان دیگری در تهران منتقل شود چرا که تداوم محرومیت از انجام مراحل درمانی برای ادامه حیات این زندانی سیاسی بسیار خطرناک است و در حال حاضر مسئولان زندان قضائی و ضایط پرونده از اعزام وی به بیمارستان ممانعت می کنند. همچنین با توجه به مشکلات حادی که فرهاد سلمانپور از ناحیه ستون فقرات به علت پرت شدن از تخت خود که در ارتفاع ۲/۵ متری از سطح زمین قرار دارد صورت گرفته باعث آسیب جدی وی شده و این زندانی سیاسی قادر به راه رفتن بصورت عادی نیست. از سوی دیگر مشکلات حاد ریوی این زندانی سیاسی منجر به افزایش عفونت ریوی وی شده و در زمان تنفس ریه اش صدا می کند.”

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، از وضعیت فرهاد سلمانپور ظهیر به حرکت عمدی یکی از زندانیان جرائم غیرسیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ و پرت کردن فرهاد سلمان پور از ارتفاع ۲/۵ متری از تخت خوابش به پائین و آسیب دیدگی حاد وی از ناحیه ستون فقرات و همچنین تداوم مشکلات ریوی این زندانی سیاسی را اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است، همانطور که محمد مقیمی، وکیل دادگستری اعلام کرد در تاریخ  ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، فرهاد سلمانپور ظهیر، از زندان تهران بزرگ به بیمارستان لقمان حکیم در تهران اعزام شد اما بدون انجام مراحل درمانی علیرغم تجویز پزشک برای بستری شدن این زندانی سیاسی در بخش ارتوپد این بیمارستان در پی مخالفت مسئولان قضائی و سازمان زندانها وی را به زندان تهران بزرگ بازگرداندند. 

فرهاد سلمانپور ظهیر، در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ایمان افشاری، « به علت انتقال محمد مقیسه به شعبه دیوان عالی کشور »، از بابت اتهامات تشویش اذهان عمومی به قصد اضرار به غیر و نشر اکاذیب در فضای مجازی، فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق فعالیت در فضای مجازی، اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور از طریق همکاری با عناصر ضد انقلاب، سایتها و شبکه های خارجی معاند نظام، توهین به رهبری و توهین به روح الله خمینی در فضای مجازی، محاکمه و در انتظار ابلاغ حکم دادگاه است. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۳ تیر ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای زندان اوین از بابت اتهامات مذکور مورد بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفته بود. 

پیش از این نیز در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۳۹۸, فرهاد سلمانپور ظهیر, به شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران اعزام و از سوی صمد هادی پور, بازپرس شعبه مذکور با اتهامات؛ “مشارکت در فراری دادن سعید ملک پور”, “اجتماع و تبانی علیه حاکمیت جمهوری اسلامی”, “فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی” و “انتشار اسناد طبقه بندی شده” که این اتهامات از بابت همکاری وی برای فراری دادن سعید ملک پور زندانی سیاسی ۲ تابعیتی که چندی پیش پس از اعطای مرخصی از کشور خارج شد و به کشور کانادا بازگشت و همچنین همکاری وی با “رسانه آمدنیوز” به این فعال مدنی تفهیم شده بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, این فعال مدنی، جهت حضور در دومین جلسه بازپرسی با حضور روح الله زم به دادسرای امنیت « دادسرای مقدس » مستقر در زندان اوین منتقل شده بود و سپس برای تحقیقات و بازجوئی از بابت اتهامات دیگری مرتبط با همکاری با روح الله زم و وبسایت آمدنیوز، به سلول انفرادی بند امنیتی ۲ الف سپاه پاسداران منتقل شده بود. 

نهایتا در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۳۹۸, بازجویان اطلاعات سپاه پاسداران با اعمال فشار بر فرهاد سلمانپور ظهیر, سعی بر تفهیم اتهام همکاری مستقیم این فعال مدنی با وبسیات آمدنیوز که پیش از این نیز در پرونده این فعال مدنی بعنوان یکی از چند اتهام وی مطرح شده بود را داشتند اما با توجه به عدم وجود سند مبنی بر همکاری و یا ارتباط این فعال مدنی, با رسانه مذکور وی را به بند ۴ زندان اوین منتقل کردند. ایت فعال مدنی چندی بعد به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

حقوق بشر در ایران, پیش از این و در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی, برگزاری جلسه بازپرسی برای فرهاد سلمانپور ظهیر, با حضور روح الله زم, مدیر مسئول وبسایت خبری آمدنیوز را اطلاع رسانی کرده بود. 

فرهاد سلمانپور ظهیر, فعال مدنی ساکن تهران, عصر روز ۳۰ مرداد ماه ۱۳۹۸, در حالی که به همراه خانواده اش در خیابان در حال تردد بود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از انتقال به زندان اوین مستقیما به بند امنیتی ۲۰۹ این وزارتخانه جهت بازجوئی منتقل شده بود. 

در همان تاریخ یک منبع نزدیک به این فعال مدنی اعلام کرده بود؛ “فرهاد سلمانپور ظهیر”, پس از بازداشت در یک کلینیک درمانی در تهران توسط نیروهای امنیتی به مکانی نامعلوم منتقل شد و خانواده وی از لحظه بازداشت فقط توانستند از طریق ۱ تماس تلفنی که وی با شماره ای نا مشخص با آنها داشته مطلع شوند که دلیل بازداشت وی از بابت اتهام “توهین به رهبری” و “مشارکت در فراری دادن سعید ملک پور, زندانی سیاسی” بوده است.

فرهاد سلمانپور ظهیر, پیش تر در اسفندماه سال ۱۳۹۵, توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجوئی با  تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان در خرداد ماه ۱۳۹۶ از زندان اوین آزاد شده بود. اتهامات مطروحه بر علیه فرهاد سلمانپور ظهیر طی دوران بازجویی “اقدام علیه امنیت ملی”، “داخلی و خارجی جمهوری اسلامی”، “اجتماعی و تبانی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” عنوان شده بود. 

این فعال مدنی, پس از آزادی در خردادماه ۱۳۹۶, با تودیع قرار وثیقه برای دومین بار طی ۱ سال در تاریخ  ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۶, توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و پس از اتمام مراحل بازجوئی ۲۲ آذرماه ۱۳۹۶, از بند ۲۴۹ قوه قضائیه واقع در زندان اوین آزاد شده بود. 

این فعال مدنی طی این مدت در بند ۲۴۹ (وابسته به حفاظت قوه قضاییه) تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفته و دچار مشکلات ریوی و آسیب های جدی در ناحیه استخوان و مفاصل شد. از سوی دیگر شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی وقت “ماشالله احمدزاده” نیز برای یکی پرونده‌های فرهاد سلمانپور ظهیر, این فعال مدنی را از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی جمهوری اسلامی”، “اجتماع و تبانی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. صدور این حکم برای فرهاد سلمانپور ظهیر,  مربوط به بازداشت وی از سوی وزارت اطلاعات در اسفندماه ۱۳۹۵ صورت گرفت. 

فرهاد سلمانپور ظهیر, در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۱۳۹۶ برای دومین بار توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد و برای مدت ۱ماه در سلول انفرادی بند امنیتی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفته بود. 

فرهاد سلمانپور ظهیر که سوابق بازداشت متعددی دارد، نخستین بار در دی ماه سال ۱۳۸۸ بازداشت و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست “ابوالقاسم صلواتی”، به اتهامات “اقدام علیه امنیت کشور”، “افشای اسناد محرمانه مربوط به سپاه پاسداران”، “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” جمعاً به ۲۶ سال حبس تعزیری حبس تعزیری و ۲۰ سال تبعید به شهرستان شیروان – چرداول پس از اتمام حبس به مدت ۲۰ سال و نیز محرومیت دائمی از حق عضویت در نهادهای انقلابی نظیر نیروی مقاومت بسیج و همچنین انفصال دائم از خدمات و مشاغل دولتی» محکوم شده بود.

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

سرکوب  فعالان مدنی در ایران, مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هانقض حقوق بشرسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانتیپ ۱ سالن ۹ زندان تهران بزرگفرهادسلمانپورحق درمان زندانیانتیپ پنج زندان تهران بزرگزندانیان تیپ 5 زندان تهران بزرگحق درمان بیماریمحاکمه فرهاد سلمانپور ظهیرحق درمان بیماری زندانیان سیاسیزندانیان سیاسیزندان تهران بزرگبیماری زندانی سیاسیفرهاد سلمان پورمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانزندان تهران بزرگ تیپ ۵حق درمان شهروندانتیپ 5 زندان تهران بزرگمحاکمه فرهادسلمانپور ظهیرحق درمان فرهاد سلمانپوربیماری زندانیمحرومیت از حق درمانزندانیان سیاسی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسیفرهاد سلمان پور ظهیرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاسامی زندانیان تیپ ۵ زندان تهران بزرگسرکوب زندانیان سیاسی درزندانی سیاسی فرهاد سلمانپورفرهادسلمان پور ظهیرفرهادسلمان پورظهیرزندانیان سیاسی و عقیدتینقض حقوق شهروندی در ایرانحق درمانحقوق بشر زندانیان سیاسیفرهادسلمان پورحبس تعزیری زندانیان سیاسیتیپ۵ زندان تهران بزرگزندانیان سیاسی در زندان تهران بزرگفرهاد سلمانپور زندانی سیاسیفعال مدنی فرهادسلمانپورفرهادسلمانپور زندانی سیاسیفرهاد سلیمانپور ظهیربیماری زندانیان سیاسیبازداشت فرهاد سلمانپور ظهیربیماری زندانیان سیاسی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسرکوب زندانیان سیاسی ایرانزندان تهران بزرگ تیپ تیپ پنجفعال مدنی فرهادسلمانپور ظهیربیماری فرهاد سلمانپورمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق بشرد ر ایرانتیپ یک زندان تهران بزرگبیماری زندانیانفرهادسلمانپور ظهیرتیپ ۵ زندان تهران بزرگزندانیان زندان تهران بزرگمحرومیت زندانیان سیاسی از حق دادرسی عادلانهحق درمان زندانفعال مدنی فرهاد سلمانپوربیماری فرهادسلمانپورنقض حقوق شهروندیسرکوب زندانیان در ایرانبیماری زندانیان در ایرانفرهاد سلمانپورحق درمان زندانیان در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان در زندان تهران بزرگزندان تهران بزرگ تیپ ۲ اندرزگاه ۱حق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان زندانیان سیاسیبیماری فرهاد سلمانپور ظهیرنقض حقوق بشر در ایرانسرکوب زندانیانحق درمان زندانیفرهاد سلمانپور ظهیرسرکوب زندانیان عقیدتی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان محروم از حق درمانحق درمان بیماری زندانیانفرهادسلمانپورظهیرمحرومیت از درمان فرهادسلمانپور

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: