•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
جمعه, آگوست 19

محمدحسن رضایی، کودک – مجرم محبوس در زندان لاکان رشت اعدام شد

0
992

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام محمدحسن رضایی، کودک – مجرم متهم به قتل و محبوس در زندان لاکان رشت در این زندان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، محمدحسن رضایی – کودک مجرم محبوس در سلول انفرادی زندان لاکان رشت در این زندان اعدام شد. این کودک – مجرم، در سن ۱۶ سالگی به اتهام قتل عمد بازداشت و در روندی پرابهام به اعدام محکوم شده بود. خانواده این زندانی در حال انجام مراحل اداری برای تحویل گرفتن جسد فرزندشان از پزشکی قانونی هستند. 

در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، سازمان عفو بین الملل با انتشار اخبار تکمیلی در خصوص وضعیت این کودک – مجرم، انتقال وی به سلول انفرادی را اطلاع رسانی کرده بود و از مسئولان قضائی ایران خواسته بود تا نسبت به توقف اجرای این حکم اقدام کنند. 

عفو بین الملل در ادامه اعلام کرده بود: “مقام‌های ایرانی دو هفته پیش نیز قصد اجرای حکم اعدام محمد حسن رضایی را داشتند ولی برنامه اعدام ۳ روز پس از انتقال محمد حسن رضایی به سلول انفرادی و به دنبال اعتراضات بین‌المللی متوقف شد. او سپس به بند عمومی باز گردانده شد.”

براساس اعلام سازمان عفو بین الملل: “محمد حسن رضایی در سال ۱۳۸۶، هنگامی که ۱۶ سال سن داشت، در ارتباط با مرگ یک مرد با ضربات چاقو در جریان یک دعوای گروهی دستگیر شد. روند قضایی منتهی به محکومیت وی به شدت ناعادلانه بود. مسئولان او را با وجود سن کمش در حبس انفرادی طولانی مدت، بدون دسترسی به خانواده و وکیل، نگه داشتند. آنها بارها او را شکنجه کردند تا علیه خود «اعتراف» کند، از جمله از طریق ضرب و جرح با چوب، مشت و لگد، و شلاق با شلنگ. در سال ۱۳۸۷، دادگاه بدوی با اتکا به «اعترافات» اجباری‌ محمد حسن رضایی او را به جرم قتل محکوم به اعدام كرد. این در حالی بود که او در دادگاه «اعترافات» خود را پس گرفته و گفته بود كه آن‌ها را تحت شكنجه بیان کرده است.”

سازمان عفو بین‌الملل، مکررا از مقام‌های ایرانی خواسته است که با اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، مجازات اعدام را برای جرائمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال انجام شده، به طور کامل لغو کنند.

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافراخوان اقدام فوری سازمان عفو بین المللفراخوان سازمان عفو بین المللقوانین اعدام در ایرانقانون مجازات اسلامیقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتلقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقصاصقصاص نفسقصاص نفس در ایرانقصاص نقسقصاص در ایرانلاکان رشتلغو مجازات اعداممتهم به قتلمتهم به قتل عمدمتهمان به قتلمتهمان به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات قصاصمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانیمحمدحسین رضاییمحمدحسین رضائینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حکم اعدام در ایرانکودککودک مجرمکودک مجرم محمدحسین رضاییکودک مجرم محمدحسین رضائیکودک مجرمان در ایرانکودک مجرمان در ایران اعدامکودک آزاریکودکانکودکان و فقر در ایرانکودکان کار در ایرانگذشت از قصاصگزارش اعدام در ایرانگزارش سازمان عفو بین المللگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای قصاص نفساجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم قصاصاجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناشد مجازاتاطلاعیه سازمان عفو بین المللاعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتلاعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتلاعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام مجازات غیرانسانیاعدام محمد حسین رضاییاعدام محمد حسین رضائیاعدام محمدحسین رضاییاعدام محمدحسین رضائیاعدام نقض حقوق بشراعدام نکنیداعدام کودک مجرماعدام کودک مجرمان ایراناعدام کودک مجرمان در ایراناعدام در ایراناعدام در زندان لاکان رشتاعدام زندانیان متهم به قتلبیانیه سازمان عفو بین المللحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحکم قصاصحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحدود و قصاصحذف مجازات اعدامدرخواست قصاصزندان لاکانزندان لاکان رشتسازمان عفو بین المللسازمان عفو بین الملل محمدحسن رضاییسازمان عفو بین الملل اقدام فوریسازمان عفو بین الملل در ایرانشهرستان لاکان رشتصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: