•                  
سه شنبه , ۲۸ دی , ۱۴۰۰
سه‌شنبه, ژانویه 18

محمدحسن رضایی، کودک – مجرم محبوس در زندان لاکان رشت اعدام شد

0
752

حقوق بشر در ایران امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام محمدحسن رضایی، کودک – مجرم متهم به قتل و محبوس در زندان لاکان رشت در این زندان اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، محمدحسن رضایی – کودک مجرم محبوس در سلول انفرادی زندان لاکان رشت در این زندان اعدام شد. این کودک – مجرم، در سن ۱۶ سالگی به اتهام قتل عمد بازداشت و در روندی پرابهام به اعدام محکوم شده بود. خانواده این زندانی در حال انجام مراحل اداری برای تحویل گرفتن جسد فرزندشان از پزشکی قانونی هستند. 

در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۳۹۹، سازمان عفو بین الملل با انتشار اخبار تکمیلی در خصوص وضعیت این کودک – مجرم، انتقال وی به سلول انفرادی را اطلاع رسانی کرده بود و از مسئولان قضائی ایران خواسته بود تا نسبت به توقف اجرای این حکم اقدام کنند. 

عفو بین الملل در ادامه اعلام کرده بود: “مقام‌های ایرانی دو هفته پیش نیز قصد اجرای حکم اعدام محمد حسن رضایی را داشتند ولی برنامه اعدام ۳ روز پس از انتقال محمد حسن رضایی به سلول انفرادی و به دنبال اعتراضات بین‌المللی متوقف شد. او سپس به بند عمومی باز گردانده شد.”

براساس اعلام سازمان عفو بین الملل: “محمد حسن رضایی در سال ۱۳۸۶، هنگامی که ۱۶ سال سن داشت، در ارتباط با مرگ یک مرد با ضربات چاقو در جریان یک دعوای گروهی دستگیر شد. روند قضایی منتهی به محکومیت وی به شدت ناعادلانه بود. مسئولان او را با وجود سن کمش در حبس انفرادی طولانی مدت، بدون دسترسی به خانواده و وکیل، نگه داشتند. آنها بارها او را شکنجه کردند تا علیه خود «اعتراف» کند، از جمله از طریق ضرب و جرح با چوب، مشت و لگد، و شلاق با شلنگ. در سال ۱۳۸۷، دادگاه بدوی با اتکا به «اعترافات» اجباری‌ محمد حسن رضایی او را به جرم قتل محکوم به اعدام كرد. این در حالی بود که او در دادگاه «اعترافات» خود را پس گرفته و گفته بود كه آن‌ها را تحت شكنجه بیان کرده است.”

سازمان عفو بین‌الملل، مکررا از مقام‌های ایرانی خواسته است که با اصلاح ماده ۹۱ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، مجازات اعدام را برای جرائمی که توسط افراد زیر ۱۸ سال انجام شده، به طور کامل لغو کنند.

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشراعدام / حق حیاتقصاص نفسزندان لاکان رشتاعدام در ایرانحقوق بشر در ایرانطرح لغو مجازات اعدامکودکان کار در ایرانقتلقصاص در ایرانحذف مجازات اعدامکودککودکانمجازات اعدامقتل عمداعدام قتل عمدسازمان عفو بین المللاشد مجازاتقصاصآمار اعدام در ایرانگزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایرانمجازات اعدام در ایرانمتهم به قتلکودک آزارینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرمجازاتکودکان و فقر در ایرانمجازات غیر انسانیگزارش اعدام در ایرانقانون مجازات اسلامیگذشت از قصاصاجرای حکم اعدام در ایراناعدام متهم قتل عمدمتهم به قتل عمداتهام قتلنقض حقوق بشرد ر ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایراناعدام متهم به قتل عمداعدام کودک مجرممجازاتهای غیر انسانیلغو مجازات اعداممجازاتهای بیرحمانهکودک مجرمبیانیه سازمان عفو بین المللحقوق بشر در جمهوری اسلامیقتل عمد حکومتیگزارش سازمان عفو بین المللحدود و قصاصمجازات غیرانسانیاعدام متهم به قتلمجازات اعدام ایرانحکم قصاصحقوق بشر درایرانقتل عمد در ایراناعدام کودک مجرمان در ایرانحکم اعدام در ایراننقض حکم اعدام در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیقوانین اعدام در ایراناعدام نقض حقوق بشرقصاص نقساعدام زندانیان متهم به قتلمجازات قتل عمدمجارات اعدام در ایراناتهام قتل عمدزندان لاکاناجرای اعدام در ایراناتهام قتل در ایراناعدام متهمان به قتلاجرای حکم قصاصمجازات قصاصفراخوان اقدام فوری سازمان عفو بین المللنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحکم اعدام متهم به قتلقصاص نفس در ایراناعدام مجازات غیرانسانیمجازات اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیاناجرای قصاص نفساعدام متهمان به قتل عمد در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایرانقتل عمد زندانیان در ایراناطلاعیه سازمان عفو بین المللاتهام قتل عمد در ایراناحکام اعدام در ایرانمتهمان به قتل عمدقتل عمد در زندانهای ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانسازمان عفو بین الملل در ایرانفراخوان سازمان عفو بین المللکودک مجرمان در ایرانکودک مجرمان در ایران اعداماجرای احکام اعدام در ایرانقتل عمد حکومتی در ایرانحکم اعدام متهمان به قتللاکان رشتدرخواست قصاصصدور حکم اعدام در ایراناعدام در زندان لاکان رشتمتهمان به قتلسازمان عفو بین الملل اقدام فوریاعدام نکنیدسازمان عفو بین الملل محمدحسن رضاییشهرستان لاکان رشتاعدام کودک مجرمان ایرانمحمدحسین رضاییمحمدحسین رضائیاعدام محمدحسین رضاییاعدام محمدحسین رضائیکودک مجرم محمدحسین رضاییکودک مجرم محمدحسین رضائیاعدام محمد حسین رضائیاعدام محمد حسین رضایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: