•                  
دوشنبه , ۱۳ تیر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, جولای 5

زندان مرکزی سنندج: اجرای احکام اعدام ۲ زندانی/ انتقال ۲ تن دیگر به سلول انفرادی جهت اجرای احکام اعدام

0
694

حقوق بشر در ایران امروز جمعه ۱۲ دی ماه ۱۳۹۹، یک زندانی سیاسی به همراه زندانی دیگری با اتهام قتل، محبوس در زندان مرکزی سنندج برای اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. همچنین احکام اعدام یک زن و یک مرد با اتهام مشابه در زندان مرکزی سنندج اجرا شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز پنجشنبه ۱۱ دی ماه ۱۳۹۹، هیمن مصطفائی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام به اتهام « عضویت در یکی از احزا کُرد مخالف نظام و مشارکت در قتل »، همچنین سعید محمدی فرد، زندانی متهم به قتل عمد، جملگی هر ۲ زندانی محبوس در زندان مرکزی سنندج که پیش از این احکام اعدام آنها توسط شعبه دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری سنندج صادر و در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده جهت اجرا احکام اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شدند. همچنین در خبری دیگر، طی روزهای اخیر احکام اعدام دستکم ۲ زندانی که یکی از آنها مرد و دیگری زن بوده در زندان سنندج اجرا شده است. 

در خصوص سعید محمدی فرد، یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: “سعید محمدی‌فرد که پدر دو فرزند است، حدود شش سال پیش به اتهام قتل در سنندج بازداشت شد و از سوی شعبه ۱ دادگاه کیفری۱ شهرستان سنندج به اعدام محکوم شد. او مرداد ماه ۱۳۹۹، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد و از شکات مهلت گرفت که ۲ میلیارد تومان به عنوان دیه به آنها پرداخت کند. چنانچه این زندانی تا روز یکشنبه هفته پیش رو نتواند مبلغ دیه را پرداخت کند اعدام خواهد شد.”

همچنین مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان در خصوص روند قضائی پرونده هیمن مصطفائی، زندانی سیاسی تشریح کرد: “از هیمن مصطفایی تحت فشار و شکنجه، اعتراف گرفته شده و اعترافات اجباری وی در مستندی از شبکه پرس‌تی‌وی پخش شده است. هیمن مصطفایی به همراه «بیان کاکه‌یی»، «هیوا دادآفرین» و «خلیل شیرزادی» چهار متهمی هستند که در طول این مستند اعترافات اجباری، به دست داشتن در قتل ابراهیم محمدی بازنشسته‌ سپاه در شامگاه دوشنبه ۷ اسفند ماه ۱۳۹۱ در ازای گرفتن ۳۰۰ میلیون تومان پول از طرف یکی از احزاب مخالف نظام اعتراف کردند.”

 برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشر در ایراناعدام قتل عمدگزارش نقض حقوق بشر در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در ایران 4دادگاه کیفری شهرستان سنندجحکم اعدام در زندانهای ایرانسلول انفرادی در زندان مرکزی سنندجسلول انفرادی در زندان سنندجاعدام هیمن مصطفاییاعدام / حق حیاتاجرای حکم اعداممجازات اعدام در ایرانشهرستان سنندجاعدام زندانیان سیاسیحقوق بشر زندانیان سیاسیاعدام زندانیانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیاعدام زندانیان متهم به قتل عمدحقوق بشر در ایران نیوزمجازات اعدام در جمهوری اسلامیزندانیاعدام مواد مخدرنقض حقوق بشر در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانزندانیان سیاسی در ایراناعدام زندانیان در ایراناجرای حکم اعدام زندانیان در ایرانحکم اعدام زندانیانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران خبرسعید محمدی فردزندانی سیاسیطرح لغو مجازات اعدامزندانیان سیاسیسرکوب فعالین حقوق بشر در ایرانمجازات اعدام ایراناعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایراندادگاه انقلاب شهرستان سنندجاجرای حکم اعدام در زندان سنندجحکم اعدام زندانیان امنیتیسعیدمحمدی فردزندانی عقیدتیحکم اعداماعدام در ملاء عامسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانوبسایت حقوق بشر در ایراناعدام زندانیان متهم به قتلمجازات اعدام زندانیان در ایرانبند زنان در زندان سنندجاجرای اعدام در زندان سنندجزندانیان سیاسی در زندان سنندجاعدام سعیدمحمدیفردزندانیان سیاسی و عقیدتیدادگاه کیفریشهرسنندجاعدام زندانیان عقیدتی در ایراناعدام زندانیان سیاسی در ایرانحبس تعزیری زندانیان سیاسیزندان مرکزی در شهرستان سنندجاعدام زندانیان قاتلهیمن مصطفائیاعدام سعید محمدی فردسلول انفرادیحذف مجازات اعداماجرای حکم اعدام در ایراناعدامزندانی سیاسی در ایرانسلول انفرادی زندانیاناعدام زندانیان محکوم به اعداماحکام اعدام زندانیان در ایراندادگاه کیفری صدور حکمهیمن مصطفاییحکم اعدام هیمن مصطفاییاعدام در ایرانمجازات اعدامزندان سنندجلغو مجازات اعدامحکم اعدام در ایراندادگاه کیفری یک سنندجمجازات اعدام در زندانهای ایراناعدام در زندان سنندجزندان سنندج اعداماعدام هیمن مصطفائیحکم اعدام هیمن مصطفائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: