سه شنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۲
چهارشنبه, سپتامبر 27

حکم اعدام زندانی متهم به قتل در زندان مهاباد اجرا شد

0
830

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام زندانی متهم به قتل صادق برمکی که پیش از این توسط دادگاه صادر و در شعبه دیوان عالی کشور تائید شده بود اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، یک زندانی با اتهام قتل صادق برمکی، شهروند ساکن شهرستان مهاباد که در سال ۱۳۹۶ با اتهام مذکور از سوی دادگاه جنایی این شهرستان به اعدام محکوم شده بود و این حکم در شعبه دیوان عالی کشور به تائید رسیده بود اعدام شد. قتل صادق برمکی، در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ به وقوع پیوست. انتشار تصاویر و سلفی‌ها با جنازه وی توسط عاملان قتل در شبکه‌های اجتماعی بازخورد گسترده‌ای داشت. چند روز بعد، مظنونان این قتل بازداشت شدند و پس از طی مراحل بازجوئی، بازپرسی و دادرسی ۳ نفر به اعدام و ۱ نفر به اتهام معاونت در قتل به تحمل ۱۰سال حبس تعزیری محکوم شد. 

چهار فرد متهم به قتل و معاونت در قتل صادق برمکی، علت قتل را اختلاف شخصی عنوان کردند. آن‌ها در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ مقتول را به بهانه آشتی و تفریح به بیرون شهر می‌برند و به گفته برخی منابع، ابتدا وی را در یک پارتی شبانه مسموم می‌کنند سپس وی را سوار خودرو کرده در همین لحظه شروع به فیلمبرداری می کنند. 

این افراد، خودرو را در محل ارتکاب جرم قتل نگه می‌دارند و از چپ و راست، با ساطور به مقتول ضربه وارد کرده و وی را مجروح می‌کنند و در حالیکه مقتول بیهوش بوده از خود عکس سلفی می گیرند و به دوربین لبخند می‌زنند. آن‌ها در شب صادق را در محل حادثه رها می‌کنند و به شهر باز می‌گردند.

چهار فرد که با اتهام قتل صادق برمکی بعنوان قاتل شناخته شدند در صبح روز ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ برای اطمینان بیشتر دوباره به محل حادثه بازمی‌گردند و وقتی متوجه می‌شوند مقتول هنوز زنده است او را به نقطه دیگری می‌برند و همگی سنگی در حدود ۳۰ کیلویی را دو بار به سر وی می‌کوبند سپس دانیال « متهم اصلی » ابتدا صادق را از ماشین پیاده کرده و وی را آتش می‌زند اما چند لحظه بعد آتش خاموش می‌شود اما در صحنه دیگر فیلم، یکی دیگر از متهمان با ریختن بنزین صادق را زنده زنده آتش می‌زند که براساس گفته پزشکی قانونی علت قتل مقتول آتش زدن بوده است. 

دانیال متهم ردیف اول این پرونده قتل می‌گوید: “به جهنم من خوش آمدی، این بلا را سر همه شماها می‌آوریم. پس از چند لحظه قاتلان بی‌رحم، سوار ماشین شده و در حالیکه محل حادثه را ترک می‌کنند یکی از قاتلان با لحن تمسخر آمیزی می‌گوید: “بای، بای وای ام صادق برمکی”. بعداً معلوم می‌شود قاتلان سعی داشتند دیگر دوستان خود را هم به سرنوشت صادق دچار کنند ولی با دستگیر شدنشان موفق به اینکار نمی‌شوند.

پس از این حادثه، در تاریخ ۳ مهر ۱۳۹۶ چوپانی در مسیر روزانه خود با جسمی سوخته برخورد می‌کند و وقتی نزدیکتر می‌شود متوجه می‌شود که جسم یک انسان بوده و به‌طور کامل سوخته است که بلافاصله پلیس را در جریان می‌گذارد. با ورود کارگاهان پلیس به محل حادثه، جسد به پزشکی قانونی منتقل شده و معلوم شد جسد متعلق به صادق برمکی است در حالیکه خانواده مقتول چندین روز در جستجوی صادق بودند اما این کارشان ناکام می‌ماند.

پلیس در اقدامی جسورانه و در عرض کمتر از ۴۸ ساعت، قاتلان را دستگیر کرده و پس از تشکیل پرونده و بازجوئی های اولیه جملگی هر ۴ نفر را به دادگاه معرفی می کند.

با آغاز مراحل بازپرسی، ابتدا مظنونان جرم خود را انکار می‌کنند اما با بازیابی حافظه تلفن همراه قاتلان که از حادثه فیلمبرداری کرده بودند فیلم کامل و تصاویر حادثه بدست می‌آید و قاتلان نیز به جرم خود اعتراف می‌کنند با دستگیر شدن قاتلین، خانواده مقتول نیز درخواست اعدام برای هر ۴ نفر این افراد کردند. 

در پی ارجاع پرونده این افراد به دادگاه و آغاز مراحل دادرسی، در خرداد ماه ۱۳۹۷ دادگاه دانیال زین العابدین و ۳ زندانی متهم به قتل صادق برمکی برگزار شد و قاضی شعبه دادگاه جنایی مهاباد ۳ متهم در قتل را به اعدام و ۱ نفر را اتهام به معاونت در قتل به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. این حکم پس از ارجاع به دیوان عالی کشور در آذرماه سال ۱۳۹۷، عیناً تائید تأیید شد.

در تاریخ ۱۰ فروردین ماه ۱۳۹۹, پس از اعتراضات زندانیان محبوس در زندان مهاباد به وضعیت نامناسب بهداشتی و محرومیت زندانیان از دسترسی به اقلام بهداشتی و ضد عفونی کننده محیط برای مقابله با ویروس کرونا و همچنین محرومیت از حق اعطای مرخصی و سایر حقوق شهروندی زندانیان دانیال زین العابدینی, زندانی کودک – مجرم محبوس در این زندان متولد ۱۹ مرداد ماه ۱۳۷۹, که از بابت اتهام قتل در این زندان بود پس از انتقال به سلول انفرادی از سوی ماموران امنیتی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جان باخت.

با اجرائی شدن حکم و ارجاع پرونده به شعبه اجرای احکام کیفری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مهاباد، در زمان اجرای حکم اعدام، برف ریزی می بارید و هوا به شدت سرد بود. مادر و پدر صادق برمکی داخل زندان ایستاده بودند تا زمان اجرای حکم برسد. مسئولان زندان آنها را دعوت به بخشش می کردند. خانواده متهم هم پشت در زندان لحظه های پر از استرسی را تجربه می کردند.

متهم را آوردند پای چوبه و او از اولیای دم طلب بخشش کرد و گفت:”من فریب دوستانم را خورده بودم. جوان بودم و اشتباه کردم.”

اما مادر صادق برمکی با گریه می گفت:”آن وقت که به سر صادق سنگ میزدی، به فکر الان بودی؟ مگر نگفتی صادق دو بار در حال سوختن از زمین بلند شد؟ چرا به او رحم نکردی؟”

حکم اعدام یک متهم به قتل این پرونده اجرا شد و اجرای احکام اعدام دیگر متهم این پرونده هم به زمان دیگری موکول شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاحقوق بشرحکم اعداممجازات اعدام در ایراناعدامحقوق بشر درایراناعدام زندانیان متهم به قتلحکم اعدام زندانیان در ایرانقتل عمد زندانیان در ایرانقتل عمد حکومتی در ایراناعدام دانیال زین العابدینقتلمتهم به قتلقاتل قتل عمدمجازات قتل عمدمجازات اعدام زندانیان در ایراناتهام قتل عمد در ایرانحکم اعدام متهمان به قتلقتل صادق برمکیاعدام / حق حیاتدیوان عالی کشوراعدام در ملاء عامحقوق بشر در جمهوری اسلامیقتل عمد در ایراناتهام قتل عمدقتل عمد زندانیانزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانحق حیات در ایراناعدام در ایراندیوان عالی ایراناجرای حکم اعدام در ایراناعدام در زندانحکم اعدام در ایرانزندانیان متهم به قتل عمدجرم قتل عمد در ایرانمتهمان به قتل عمدشعبه دیوان عالی کشورحقوق بشر در ایرانمجازات اعداماعدام متهم قتل عمدقتل عمد حکومتیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایراناتهام قتل در ایراناعدام متهمان به قتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانمتهمان به قتلاجرای حکم اعدامقتل عمدمتهم به قتل عمدحق حیاتحقوق بشر زندانیان سیاسیاعدام متهمان به قتلمجازات اعدام در زندانهای ایرانضرب و شتم دانیال زین العابدینزندان مرکزی مهابادطرح لغو مجازات اعداماعدام قتل عمداتهام قتلاعدام متهم به قتلاعدام زندانیان در ایراناجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراندانیال زین العابدینیصادق برمکیزندان مهابادحقوق شهروندیاعدام متهم به قتل عمدمجازات اعدام ایراناعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام دانیال زین العالبدین

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: