•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

محرومیت خسرو صادقی بروجنی، زندانی سیاسی از حق درمان

0
370

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، خسرو صادقی بروجنی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین علیرغم درد شدید از ناحیه کمر بدون دسترسی به خدمات پزشکی دوران حبس تعزیری خود را سپری می کند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، خسرو صادقی بروجنی، روزنامه نگار آزاد و پژوهشگر حوزه کار و رفاه اجتماعی و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان علیرغم درد شدید از ناحیه کمر محروم مانده است. صادقی بروجنی، در مرحله بدوی توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم و این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد که با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی تحمل ۵ سال از مجموع آن برای این روزنامه نگار اجباری شد. 

یک منبع نزدیک به خانواده خسرو صادقی بروجنی در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد: “خسرو صادقی در زندان اوین با توجه به بیماری دیسک کمر که  از آن رنج می برد زمین گیر شده با این وجود از انتقال وی به مرکز درمانی ارتوپدی خارج از زندان اوین ممانعت می شود. این زندانی سیاسی چندین بار از مسئول اندرزگاه و حتی با نامه نگار از مسئولان بالا دست زندان اوین هم تقاضای اعزام به بیمارستان کرده اما نه تنها اعتنایی به وضعیت جسمانی وی نکردند بلکه از اعزام وی به مرخصی استعلاجی هم جلوگیری شد.”

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۹، در حالی که برای سفر به استان آذربایجان غربی رفته بود بدون اطلاع قبلی جهت تحمل حبس تعزیری بازداشت و در تاریخ ۱۹ شهریور ماه سالجاری به زندان اوین منتقل شد.

در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸, خسرو صادقی بروجنی, از بابت “اجتماعی و تبانی علیه امنیت داخلی و خارجی”, “فعالیت تبلیغی علیه نظام”و “توهین به روح الله خمینی”, توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه محاکمه و در مجموع به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم و پس از ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۲۴خرداد ماه ۱۳۹۹, این حکم به ۷ سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی با مضمون “جلسه دادرسی خسرو صادقی بروجنی, برگزار خواهد شد” تاریخ رسیدگی به اتهامات این روزنامه نگار آزاد را اطلاع رسانی کرده بود. 

این فعال رسانه ای, در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران « دادسرای مقدس» پس بازداشت و آغاز روند بازجوئی از بابت ۳ اتهام مورد تفهیم قرار گرفت و با توجه به اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. 

مجموعه اتهامات منتسبه خسرو صادقی بروجنی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشربیماری زندانیزندانیان سیاسی و عقیدتیحقوق بشر در ایرانبیماریروزنامه نگارروزنامهنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانیان سیاسیسرکوب شهروندان در ایراناعزام به بیمارستانسرکوب آزادی بیان در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانسرکوب زندانیان سیاسی در ایرانسرکوب روزنامه نگاران در ایرانسرکوب آزادی بیانروزنامه نگاران در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیروزنامه نگاریزندانیان سیاسی در ایرانحق درمانحق دادرسی عادلانهبیماری زندانیان در ایرانحق درمان زندانیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسرکوب روزنامه نگارانحقوق بشر زندانیان سیاسیخسروصادقی بروجنیخسروصادقیخسرو صادقیبیماری زندانیان سیاسیروزنامه نگارانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیاننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحبس تعزیری زندانیان سیاسیروزنامه نگاری در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایرانروزنامه نگاران ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیخسرو صادقی بروجنیخسروصادقی روزنامه نگارروزنامه نگار آزادسرکوب روزنامه نگاران در جمهوری اسلامیحق درمان شهروندانحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماریخسروصادقی بروجنی روزنامه نگارخسرو صادقی بروجنی پژوهشگرسرکوب روزنامه نگاران ایرانحق درمان زندانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانبازداشت خسرو صادقی بروجنیخسرو صادقی بروجنی نویسندهحق درمان زندانیان سیاسیحق درمان بیماری زندانیان سیاسیبیماری خسرو صادقی بروجنی زندانی سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: