•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۶ آذر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, دسامبر 7

گزارشی از وضعیت شقایق زمانیان، زندانی امنیتی محبوس در زندان قرچک ورامین

0
846

حقوق بشر در ایران امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، شقایق زمانیان، زندانی امنیتی محبوس در زندان قرچک ورامین در حال تحمل حبس تعزیری ۱۰ ساله خود از بابت اتهام متهم به جاسوسی است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۹، شقایق زمانیان، زندانی امنیتی محبوس در زندان قرچک ورامین، در حال سپری کردن حبس تعزیری ۱۰ ساله خود از بابت اتهامات مرتبط با جاسوسی است. این زندانی امنیتی طی روزهای گذشته از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. زمانیان پس از بازداشت در سال ۱۳۹۶ و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در محله دادرسی توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که اجرای ۱۰ سال آن لازم به اجرا است. 

در تشریح وضعیت جسمانی این زندانی امنیتی لازم به ذکر است، شقایق زمانیان تا به این لحظه ۲ مرتبه به بیماری کرونا مبتلا شده اما هیچگونه روند درمانی جدی برای وی در نظر گرفته نشد. زمانیان، از چندین بیماری جسمی نیز در رنج است و از حق درمان و رسیدگی پزشکی محروم مانده است. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران: “شقایق زمانیان، در سال ۱۳۹۷، توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه به اتهام جاسوسی بازداشت شد و پس از انتقال به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه واقع در زندان اوین و طی مراحل بازجوئی در شعبه ۱ بازپرسی دادسرای زندان اوین به ریاست بازپرس علی قناعت کار، با اتهام جاسوسی برا دوول متخاصم و فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

این منبع مطلع در ادامه افزود: “با ارجاع پرونده شقایق زمانیان به شعبه دادگاه انقلاب تهران این زندانی امنیتی با اتهامات مذکور محاکمه و در مجموع به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری که بخشی از آن توام با تبعید به زندان یزد بود محکوم شد. این حکم در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی اجرای ۱۰ سال توام با تبعید به زندان یزد بر علیه شقایق زمانیان عیناً تائید شد.”

این منبع مطلع تصریح کرد: “با اجرای شدن حکم حبس تعزیری شقایق زمانیان، این زندانی امنیتی به زندان مرکزی یزد منتقل شد و پس از سپری کردن بخشی از محکومیت توام با تبعید خود در آن زندان براساس بخشنامه کاهش مجازات و عفو سپری کردن حبس این زندانی امنیتی با تبعید لغو و شقایق زمانیان برای اجرای باقی مانده حبس تعزیری ۱۰ ساله خود طی هفته های اخیر به زندان اوین منتقل شده بود. 

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱۵ آذر ماه ۱۳۹۹، با انتشار گزارشی، انتقال سپیده فرح آبادی «فرهان» و مژگان کشاورز را به بند زنان زندان قرچک ورامین اطلاع رسانی کرده بود ولی با توجه به عدم احراز هویت شقایق زمانیان در آن گزارش به هویت این زندانی امنیتی فقط با عنوان « یک زندانی امنیتی با هویت نامشخص » اشاره کرده بود.

لازم به ذکر است جرم جاسوسی از جمله اتهاماتی است که از منظر حقوق بشر هم کاملا مردود است اما در ایران ارگانهای امنیتی از قبیل وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بسیاری از شهروندان را از بابت بدور از واقعیت جاسوسی بازداشت کرده و در ادامه با اتهام “جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بر علیه این افراد احکام حبس تعزیری طولانی مدت و یا اعدام از سوی دادگاه انقلاب صادر کردند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان و نوع فعالیتهای آنان از این موارد بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

اعتراف گیری اجباری با تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر،  ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است که به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوین گر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هانقض حقوق بشر در زندان قرچک ورامیناندرزگاه ۱ زندان قرچک ورامیناتهام ارتباط با دوول متخاصماتهام جاسوسیاتهام جاسوسی برای دوول متخاصماتهام جاسوسی در ایراناحضار و بازپرسیارتباط با دوول متخاصماطلاعیه زنان زندانیاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند قرنطینه زندان قرچک ورامینبند یک زندان قرچکبند یک زندان قرچک ورامینبند ۶ زندان قرچک ورامینبند ۷ زندان قرچک ورامینبند زنان در زندان قرچکبند زنان در زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچکبند زنان زندان قرچک ورامینبند زنان زندان قرچک در ورامینبند زنان زندان اوینبند زنان زندانی سیاسیبند3 زندان قرچک ورامینبند۱ زندان قرچک ورامینبندزنان زندان قرچک در ورامینبندسه زندان قرچکبیماریبیماری کرونابیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانبیماری زندانیبیماری زندانی سیاسیبیماری زندانیان در ایرانبیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان سیاسی در ایرانبازپرسیتفهیم اتهامتحصن زنان زندانی سیاسیجلسه بازپرسیجاسوسی برای دوول متخاصمحق دادرسی عادلانهحق در مانحق درمانحق درمان بیماریحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماری زندانیان سیاسیحق درمان زندانحق درمان زندانیحق درمان زندانیانحق درمان زندانیان در ایرانحق درمان زندانیان سیاسیحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانحق درمان شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر حقوق شهروندیحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانحقوق بشر درایرانحقوق بشر زندانیان سیاسیحقوق شهروندیحبس تعزیری زندانیان سیاسیدوول متخاصمدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهرانزنان زندانیزنان زندانی در ایرانزنان زندانی در جمهوری اسلامیزنان زندانی در زندان قرچک ورامینزنان زندانی سیاسیزنان زندانی سیاسی در ایرانزنان زندانی عقیدتیزنان زندانیان سیاسیزندان قرچکزندان قرچک ورامینزندان اوینزندان اوین بند زنانزندانیزندانی امنیتیزندانی امنیتی شقایق زمانیانزندانی سیاسیزندانی سیاسی شقایق زمانیانزندانی عقیدتیزندانیان امنیتیزندانیان سیاسیزندانیان سیاسی و عقیدتیزندانیان سیاسی در ایرانزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیزندانیان سیاسی زندان اوینسازمان اطلاعات سپاهشقایق زمانیانشقایق زمانیان زندانی امنیتیشقایق زمانیان زندانی سیاسیشعبه یک بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوینعلی قناعت کار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.