•                  
شنبه , ۰۴ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

انتقال احمدرضا جلالی به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام

0
464

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا جلالی، شهروند دو تابعیتی و زندانی امنیتی محبوس در اندرزگاه ۷ زندان اوین جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، احمدرضا جلالی، زندانی امنیتی محکوم به اعدام و محبوس در زندان اوین در تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالش به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داد. این زندانی امنیتی در حال حاضر در یکی از سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین بسر می برد. حکم اعدام احمدرضا جلالی پس از صدور در تاریخ ۲۹مهر ماه ۱۳۹۶ و ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶، تائید و به وکیل مدافع وی ابلاغ شد. 

هلاله موسویان، وکیل مدافع احمدرضا جلالی به حقوق بشر در ایران ضمن ابراز نگرانی شدید از احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی گفت که امیدوار است با تلاشهای سازمانهای مدافع حقوق بشر و کشور سوئد جلوی اجرای این حکم اعدام گرفته شود. همچنین در برگه انتقال احمدرضا جلالی به زندان رجائی شهر کرج نوشته شده بود که ۷ روز برای اجرای تشریفات اجرای حکم اعدام در قرنطینه نگهداری می شود.

ویدا مهران نیا، همسر احمدرضا جلالی ضمن نامساعد بودن وضعیت روحی اش در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت: “احمدرضا جلالی در تماسی که با ما گرفت از انتقالش به واحد اجرای احکام زندان اوین و ابلاغ اجرای اعدامش را به اعلام کرد و در حال حاضر در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات بسر می برد و حکم اعدامش به بزودی اجرا می شود.”

پرونده “احمد رضا جلالی” بهمن ۱۳۹۵ به شعبه ۱۵دادگاه انقلاب ارجاع شد، و با فشارهای زیاد از طرف ابوالقاسم صلواتی، برای عزل وکالت زینب طاهری، نهایتا در کشمکش میان دادگاه و احمدرضا جلالی، و به خواسته شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، دبیر دریابیگی، به عنوان وکیل ۲ در این پرونده اعلام وکالت کرد. 

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده “احمد رضا جلالی”، توسط شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، در تاریخ ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۶ برگزار شد و با توجه به سنگین بودن این پرونده دومین جلسه دادگاه نیز  در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۶، توسط شعبه مذکور برگزار شده بود و در نهایت حکم اعدام “احمدرضا جلالی” در تاریخ ۲۹ مهرماه ۱۳۹۶ به وکیل وی “دبیر دریابیگی” ابلاغ شد. 

با ارجاع پرونده احمدرضا جلالی به دیوان عالی کشور, و بررسی مجدد اتهامات وی توسط دیوان عالی حکم صادره توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی, عینا به تائید دیوان عالی کشور رسید و در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۶به وکیل احمدرضا جلالی ابلاغ شد. 

احمدرضا جلالی، در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه ۱۳۹۷ به دلیل بیماری و درد شدید در شکم  پس از کارشکنی های بسیار این زندانی سیاسی را به بیمارستان منتقل کردند و  در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۹۷, احمدرضا جلالی تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی ۱ روز پس از عمل جراحی به زندان بازگردانده شده بود.

وی پس از انجام عمل جراحی و علیرغم احتمال ابتلا به بیماری سرطان از رسیدگی پزشکی محروم مانده بود.

احمدرضا جلالی در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، اما توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ار بابت اتهام “محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل” به اعدام محکوم شد.

عباس جعفری دولت آبادی, دادستان وقت تهران, “احمدرضا جلالی” را به “انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش” متهم کرده بود و دلیل بازداشت و تفهیم این اتهام از بابت آن فعالیت احمدرضا جلالی دانسته بود و اعدام وی را قطعی دانسته بود!

لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی در ایران در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشت. او در سال  ۱۳۸۸ برای ادامه تحصیل به سوئد رفت، در آنجا در همین رشته مدرک دکترا گرفت، سپس فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌ مونتو ایتالیا گذراند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزند خود ساکن سوئد شد.

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته مقام‌های امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شده‌اند.

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 بازداشت خودسرانه و بلاتکلیف نگه داشتن افراد و همچنین عدم تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز مورد تاکید قرار گرفته است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب ها209مادر احمدرضا جلالیمحاکمه احمدرضا جلالینقض حکم اعدام در ایراننامه احمدرضا جلالیهمسر احمدرضا جلالیانتقال احمدرضا جلالی به مکان نامعلوماجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناحمدرضا جلالیاحمدرضاجلالیاعترافات احمدرضا جلالیاعدام احمدرضا جلالیاعدام زندانیان امنیتی در ایراناعدام زندانیان در ایرانبند 209 زندان اوینبند ۲۰۹ زندان اوینتائید حکم اعدامجاسوسی احمدرضا جلالیحکم اعدامحکم اعدام احمدرضا جلالیحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان امنیتیحکم اعدام زندانیان در ایراندکتر احمدرضا جلالیزندان اوینسلول انفرادیسلول انفرادی بند ۲۰۹سلول انفرادی بند۲۰۹ زندان اوینسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی در بند وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعاتسلول انفرادی در زندان اوینسلول انفرادی زندانیانصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: