•                  
پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
جمعه, اکتبر 22

بازداشت یک شهروند ساکن اهواز توسط نیروهای امنیتی

0
238

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ماموران اداره اطلاعات اهواز، علی منصوری، از اهالی کوی پردیس این شهر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، علی منصوری –  متولد: ۱۳۶۳ – فرزند: عباس و دانشجوی مقطع دکترای تاریخ، ساکن کوی پردیس اهواز، توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر ضمن اعلام این خبر گفت: “بازداشت علی منصوری بدون تفهیم اتهام صورت گرفته و علیرغم گذشت ۲ روز حتی خانواده وی هم نمی دانند که از چه بابت و توسط کدام ارگان امنیتی بازداشت شده است”. 

بازداشت علی منصوری توسط ماموران اداره اطلاعات مسبوق به سابقه است و این شهروند ساکن اهواز در جریان حادثه تیراندازی نیروهای مسلح در شهریور ماه ۱۳۹۷ هم توسط سازمان اطلاعات سپاه در اهواز بازداشت شد و پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۶ خرداد ماه ۱۳۹۸، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰ میلیارد ریال تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شده بود.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: