•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

حکم اعدام یک زندانی در زندان وکیل آباد مشهد اجرا شد

0
442

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۲مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل، محبوس در زندان مرکزی « وکیل آباد » مشهد اجرا شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از همشهری آنلاین، سحرگاه یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام علی « نام خانوادگی نامشخص » – متولد: ۱۳۶۳ – ساکن مشهد و محبوس در زندان وکیل آباد مشهد با اتهام قتل عمد که پیش از این توسط شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ استان خراسان رضوی صادر و پس از فرجام خواهی در شعبه ۹ دیوان عالی کشور عیناً تائید شده بود در این زندان به اجرا در آمد. 

براساس این گزارش، علی، در فروردین ماه ۱۳۹۵، در حالی که به استفاده از مواد مخدر اعتیاد داشت در محله محمدآباد مشهد مرتکب این قتل شده بود.

بر این اساس، زنی جوان که شوهری معلول داشت، منزلش را به پاتوقی برای مصرف مواد مخدر تبدیل کرده بود تا از این راه درآمدی هم کسب کند. این زن به همراه دختر ۱۳ ساله اش تا پاسی از شب در کنار معتادان بیدار می ماند و با چای از آنها پذیرایی می‌کرد.

اما آن شب هولناک، ماجرا به گونه ای دیگر رقم خورد و حادثه ای خون بار، سرنوشت اهالی پاتوق سیاه را تغییر داد. علی به همراه جوان معتاد دیگر که از ساعتی قبل به درون پاتوق قدم گذاشته بودند، غرق در استعمال مواد مخدر شدند. عقربه های ساعت از نیمه های شب گذشته بود که ناگهان ۳ جوان دیگر وارد پاتوق شدند. علی که با دیدن دوستان تازه‌ واردش، متعجب و حیران به آن ها نگاه می‌کرد، ابزار استعمال مواد را روی زمین گذاشت و به آن ها اعتراض کرد که چرا با کفش وارد خانه شدند. اما کسی به حرف های او توجه نکرد. چرا که دوستان علی مدتی بود که برای یافتن او زمین و زمان را به هم دوخته بودند.

طولی نکشید که با فریاد ابراهیم « یکی از جوانان تازه وارد » که چرا خودت را مخفی می کنی؟ درگیری یقه به یقه شروع شد و کشمکش ها بالا گرفت. در این میان ناگهان علی، تیغه چاقویی را بر قفسه سینه ابراهیم فرود آورد و او را خون آلود نقش بر زمین کرد. همهمه عجیبی بین پاتوق نشینان به راه افتاد. خون از سینه ابراهیم روی فرش می ریخت و دیگران از شدت وحشت جرأت انجام کاری را نداشتند. آن ها فقط حیرت زده و با چشمانی از حدقه بیرون زده به این صحنه هولناک می نگریستند که علی با دیدن این شرایط، پا به فرار گذاشت.

دیگران که لحظاتی بعد به خود آمدند، پیکر خون آلود ابراهیم را به بیمارستان رساندند ولی او جان خود را از دست داده بود. از سوی دیگر تعدادی از اهالی و اطرافیان ابراهیم که متوجه ماجرا شده بودند در حالی به تعقیب متهم فراری پرداختند که او قصد داشت از طریق پشت بام ها خود را به مکانی امن برساند و از چنگ قانون بگریزد.

در همین حال نیروهای کلانتری مصلای مشهد نیز که از طریق تماس شهروندان با پلیس ۱۱۰، در جریان ماجرا قرار گرفته بودند، کوچه محل وقوع جنایت را به محاصره درآوردند و با یاری اهالی به تعقیب قاتل پرداختند. آنها با دادن اخطارهای قانونی، از متهم فراری خواستند تا خود را تسلیم کند اما او همچنان به فرار ادامه داد تا این که شلیک های هوایی پلیس، این ماجرا را وارد مرحله جدیدی کرد و نیروهای اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی نیز به محل حادثه رسیدند.

علی که با اتهام قتل عمد، دیگر همه راه های گریز را بسته می دید و می دانست که اگر چند قدم بیشتر بردارد هدف گلوله قرار می گیرد، به ناچار خود را تسلیم پلیس کرد. دقایقی بعد با حضور قاضی ویژه قتل عمد در صحنه وقوع جنایت، تحقیقات در این باره آغاز شد.

علی، متهم به قتلة، به قاضی احمدی نژاد گفت: “شب از نیمه گذشته بود که دوستانم وارد پاتوق شدند. وقتی من اعتراض کردم که چرا با کفش روی فرش آمده اند؟ ابراهیم به من توهین کرد و با من درگیر شد. من هم با چاقویم ضربه ای به قفسه سینه اش زدم.”

این جوان که آن موقع ۳۳ سال سن داشت در ادامه ضمن پنهان کردن بخشی از حقیقت ماجرا گفت: “آن ۳ نفر از دوستان قدیمی من بودند که با هم مواد مصرف می کردیم. مدتی قبل نفری ۵۰ هزار تومان روی هم گذاشتیم و به خرده فروش مواد مخدر دادیم تا مبلغ ۲۰۰ هزار تومان برایمان مواد بیاورد. وقتی قاچاقچی مواد مخدر را آورد، از او خواستیم همه مواد را به من تحویل بدهد. از آن روز به بعد من مواد مخدرها را مصرف می کردم و خودم را از دید دوستانم پنهان کرده بودم! آن ها هم دربه در دنبال من می گشتند تا سهم مصرفی خودشان را بگیرند. ولی نمی دانم چگونه مرا در پاتوق آن زن پیدا کردند و اوایل بامداد به طور ناگهانی وارد خانه شدند. به همین دلیل درگیری بین ما شروع شد که من هم با چاقو ضربه ای به سینه اش زدم اما قصد کشتن او را نداشتم! فقط می خواستم از چنگ آن ها فرار کنم.”

در همین حال دیگر اهالی پاتوق سیاه، به عنوان شاهدان صحنه و درگیری مورد تحقیق مقام قضایی قرار گرفتند. در این میان دختر ۱۳ ساله زن، جوان رازهای وحشتناکی را فاش کرد. او از برخی آسیب های اجتماعی تاسف بار در پاتوق سیاه، پرده برداشت که زیر پوست شهر و در گوشه و کنار مناطق مختلف روی می دهد. او گفت: “من در کنار مادرم باید بیدار می ماندم تا از معتادان پذیرایی کنم.”

وقتی قاضی ویژه پرونده های جنایی، اظهارات تکان دهنده دختر ۱۳ ساله را شنید، دستور داد برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی دیگر، دختران این زن جوان تحت پوشش مراکز امدادی و حمایتی قرار بگیرند. به این ترتیب پرونده این قتل به شعبه ۵ دادگاه کیفری ۱ خراسان رضوی ارسال و علی از بابت اتهام قتل عمد مورد محاکمه قرار گرفت. 

در جلسات دادگاه که به ریاست قاضی بنده ای، « رئیس وقت شعبه مذکور » و مستشاری قاضی شجاع پور فدکی برگزار شد، متهم با ابراز ندامت از وقوع این حادثه تلاش کرد تا اثبات کند قصد کشتن دوستش را نداشته اما دفاعیات او مورد قبول قضات با تجربه دادگاه قرار نگرفت و در نهایت، رای قصاص نفس وی صادر شد.

با تایید این رای در شعبه ۹ دیوان عالی کشور، مقدمات اجرای حکم اعدام در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد فراهم شد و علی پس از گذشت ۵ سال از آن قتل با دارا بودن ۳۸ سال سن در سحرگاه یکشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۹ اعدام شد. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقاتل قتل عمدقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد حکومتی در ایرانقتل عمد در ایرانقتل عمد در زندانهای ایرانقتل عمد زندانیانقتل عمد زندانیان در ایرانقرنطینه زندان وکیل آبادمتهم به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانیمجازاتهای بیرحمانهمجازاتهای غیر انسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناتهام قتلاتهام قتل در ایراناتهام قتل عمداتهام قتل عمد در ایراناتهام متهمان به قتل عمد در ایراناجرای احکام اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام متهم قتل عمداعدام متهم به قتل عمداعدام متهمان به قتل عمد در ایراناعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در جمهوری اسلامیاعدام در زنداناعدام در زندان مرکزی مشهداعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندانهای ایراناعدام زندانی متهم به قتلاعدام زندانیاناعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان متهم به قتل عمداعدام زندانیان محکوم به اعداماعدام زندانیان در ایراناعدام زندانیان سیاسیاعدام زندانیان سیاسی در ایرانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحکم اعدامحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیان در ایرانزندان مرکزی مشهدزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدزندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: