•                  
جمعه , ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰
جمعه, ژوئن 18

عدم اعزام نسرین ستوده به مرکز درمانی علیرغم مشکلات حاد قلب و عروق

0
280

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۹، نسرین ستوده، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی علیرغم مشکلات حاد قلبی از دسترسی به خدمات پزشکی محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۲۲ مهر ماه ۱۳۹۹، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین علیرغم مشکلات حاد قلبی و احساس درد شدید از ناحیه قفسه سینه و تنگی نفس از دسترسی به خدمات پزشکی و حق درمان محروم است. این وکیل دادگستری از تاریخ ۲۰ مرداد ماه سالجاری بیش از ۴۰ روز را در اعتصاب غذا بسر برد و طی این دوران با مشکلات حاد قلبی مواجه و پس از انتقال به بیمارستان بدون تکمیل مراحل درمان به دستور مسئولان قضائی و امنیتی به زندان اوین بازگردانده شد. نسرین ستوده، جمعاً به ۳۳ سال حبس و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ اشد مجازات ۱۰ سال حبس تعزیری برای وی اجرائی است اما افرادی که با بیش از ۳ اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد که تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری برای نسرین ستوده اجرائی است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن ابراز نگرانی از وخامت وضعیت جسمانی همسرش گفت: “مشکل نسرین ستوده به بیماری قبلی وی بازمی گردد و در حال حاضر با تنگی نفس، درد قفسه سینه و تپش قلب مواجه هست. حسب نظریه پزشک متخصص در بیمارستان طالقانی و نتیجه آزمایش اکو قلبی رگهای قلب این زندانی سیاسی دچار گرفتگی شده و از سوی دیگر ماهیچه هیا قلبش هم دچار گرفتگی می شود و نیازمند انجام عمل آنژیوگرافی است. مسئولان قضائی و امنیتی شهریور ماه بدون توجه به وخامت وضعیت همسرم، علیرغم تاکید پزشک متخصص مبنی بر نیاز نسرین ستوده به بستری و انجام عمل آنژیوگرافی وی را به زندان اوین باز گرداندند.”

نسرین ستوده، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۹، در سی و نهمین روز از اعتصاب غذای خود در پی بروز ضعف مفرط جسمانی و مشکلات قلبی بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس بستری و تشکیل کمیسیون پزشکی و تاکید پزشکان مبنی بر نیاز این زندانی سیاسی به انجام عمل آنژیوگرافی پس از مخالفت مسئولان زندان اوین در تاریخ  ۲ مهر ماه ۱۳۹۹، بدون تکمیل مراحل درمانی به زندان اوین بازگردانده شد. 

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹، در اعتراض به موارد گسترده نقض حقوق بشر و با هدف در خواست برای آزادی زندانیان سیاسی و برخورداری زندانیان از حق آزادی مشروط, حق درمان و سایر حقوق شهروندی زندانیان اعلام اعتصاب غذا کرد و در تاریخ ۴ مهر ماه ۱۳۹۹، بر اثر افزایش خطر جانی و بروز مشکلات حاد قلبی و عروقی به اعتصاب غذای خود پایان داد. 

نسرین ستوده در جریان این اعتصاب غذا با افت شدید قند خون، نوسان فشار خون در حالی که توان راه رفتن خود را از دست داده بود و سستی بدن مواجه است اما مسئولان زندان اوین برای رسیدگی به وضعیت جسمانی وی این زندانی سیاسی را فقط به بهداری زندان اوین منتقل و با انجام مراحل درمانی ساده وی را به بند زنان باز می گرداندند. 

 این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، به دلیل فعالیتهای مسالمت آمیز انسان دوستانه اش در تاریخ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ در منزل شخصی خود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به  بند زنان زندان اوین منتقل شد. 

نسرین ستوده پس از اتمام مراحل بازجوئی از بابت ۷ اتهام ۱- اجتماع و تبانی, ۲- فعالیت تبلیغی علیه نظام,۳- عضویت موثر در گروهک غیرقانونی و ضد امنیتی کانون مدافعان حقوق بشر، لگام و شورای ملی صلح, ۴- تشویق مردم به فساد و فحشاء و فراهم آوردن موجبات آن, ۵- ظاهر شدن بدون حجاب شرعی در محل شعبه بازپرسی, ۶- اخلال در نظم و آسایش عمومی, ۷- نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی توسط شعبه ۲ بازپرسی زندان اوین مورد تفهیم قرار گرفت و پرونده وی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست “محمد مقیسه” ارسال شد. 

در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۷, نسرین ستوده, که با ۷ اتهام از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه محاکمه شده بود در مجموع به تحمل ۳۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. با توجه به ابلاغیه حکمی که در زندان به این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ابلاغ و با اعمال ماده ۱۳۴ اشد مجازات ۱۰ سال حبس تعزیری برای این وکیل دادگستری اجرائی شد اما افرادی که با بیش از ۳ اتهام مواجه باشند، حکم آنها می‌تواند تا یک و نیم برابر افزایش یابد که تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری برای نسرین ستوده اجرائی شد. 

محکومیت نسرین ستوده به ۳۸ سال حبس تعزیری و ۱۴۸ضربه شلاق  که این وکیل دادگستری در زمان محاکمه از بابت پرونده دوم در دادگاه حضور نداشته است ولی محمد مقیسه ای قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران مدعی شده که “حکم غیابی نبوده زیرا اگرچه متهم در دادگاه حضور نداشت اما وکیل داشته و بنابراین حکم غیابی نبوده است”.

این وکیل دادگستری, که وکالت شماری از دختران خیابان انقلاب را بر عهده داشت، در طول مدت بازداشت بارها نسبت به مسئله حجاب اجباری اعتراض کرده  و از روز ۸ مهر ۱۳۹۷ با استناد به نامه عباس جعفری دولت آبادی, دادستان وقت تهران که به رویت وی رسید به دلیل بد حجابی، ممنوع الملاقات شده بود.

هر چند این وکیل دادگستری  پیش‌تر نیز در ملاقاتهای ۲۵ شهریور ماه و ۱ مهرماه ۱۳۹۷ در اعتراض به فشارها برای پوشش خود در سالن ملاقات حاضر نشده بود.

گفتنی است ۶۰ نماینده پارلمان اروپا چهارشنبه ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۷، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، با ابراز نگرانی عمیق از ادامه بازداشت نسرین ستوده، دارنده جایزه ساخاروف و فعال حقوق بشری، خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شده بودند. 

“نسرین ستوده، به دلیل فعالیت‌های خود در زمینه حقوق ‌بشر در سال ۲۰۱۲ میلادی، همراه با جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی، برنده جایزه ساخاروف از پارلمان اتحادیه اروپا شد.”

ماموران امنیتی در هنگام بازداشت به خانم ستوده گفته بودند وی “بابت اجرای حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده تنی از مخالفان حجاب اجباری و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.

نسرین ستوده شهریورماه سال ۱۳۸۹, توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به تحمل ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲, از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی”، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

شایان ذکر است، سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به بازداشت و پرونده سازی بر علیه نسرین ستوده هشدار داده بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و با حضور هیئت منصفه و استماع دفاعیات متهم و همچنین حضور وکیل انتخابی از سوی متهم در دادگاه در زمان محاکمه و فراهم آوردی کلیه اقدامات برای متهم در جهت دفاع از خود از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میباشد.

همچنین در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری به صراحت بر حق متهم در جهت اطلاع قبل از محاکمه از اتهامات منتسبه به وی و فراهم آوردن امکان حقوق دفاعی برای متهم توسط دادگاه نیز تاکید شده است. اما از آنجائی که ماهیت ایدیولوژیک حکومت جمهوری اسلامی با تفسیر قوانین با رای و به نفع حکومت بوده است لذا در بسیاری از مواقع دستگاه قضائی حکومت جمهوری اسلامی اقدام به نقض صریح قوانینی میکند که خود مصوب آنها بوده است.

برچسب هاحقوق بشرزندانیزندانی سیاسیزندانی عقیدتیزندانیان سیاسی و عقیدتینسرین ستودهحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندیبیماری قلبیمحرومیت از حق درمان زندانینقض حقوق شهروندیشکنجه روحینقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشرزندانی سیاسی زندانی عقیدتیزندانیان سیاسیوکیل دادگستریمحرومیت از حق درماننقض حقوق شهروندی در ایرانمحرومیت از حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانمرکز درمانینقض حقوق بشرد ر ایرانوکلای دادگستریبند زنان زندان اوینهمسر نسرین ستودهبازداشت نسرین ستودهبند زنانوکلانامه نسرین ستودهسرکوب وکلا در ایرانقرار بازداشت نسرین ستودهسرکوب وکلای دادگستری در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب وکلانسرین ستوده فعاتل حقوق بشرحقوق بشر در جمهوری اسلامیشکنجه روحی زندانیان سیاسیوکیل نسرین ستودهبازداشت وکلای دادگستریزندانیان سیاسی در ایرانحق درمانسرکوب وکلای دادگستریبند زنان در زندان اوینمحاکمه نسرین ستوده گوکلای حقوق بشرمحکومیت نسرین ستودهزندانی سیاسی در ایرانسرکوب وکلای دادگستر یحق دادرسی عادلانهحق درمان زندانیحقوق بشر زندانیان سیاسیسرکوب وکلای حقوق بشر در ایرانوکیل دادگستری نسرین ستودهوکلای دادگستری در ایراننسرین ستوده وکیل دادگستریحق درمان زندانیان در ایرانوکلای مدافعحق درمان زندانیانمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیوکلای حقوق بشری در ایرانزندانیان سیاسی زندان اوینزندانیان سیاسی در جمهوری اسلامیوکلای دادگستری در جمهوری اسلامیوکلای حقوق بشریزندانیان محروم از حق درمانحق درمان شهروندانحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحق درمان بیماری زندانیانحق درمان بیماریاعتصاب غذای نسرین ستودهحق درمان زندانحق درمان زندانیان سیاسی در ایرانبازداشت دختر نسرین ستودهفرزندان نسرین ستودهنسرین ستوده اعتصاب غذازندانی سیاسی نسرین ستودهنسرین ستوده زندانی سیاسیبیماری نسرین ستودهمحرومیت از حق درمان نسرین ستوده

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: