•                  
دوشنبه , ۱۰ آذر , ۱۳۹۹
سه‌شنبه, دسامبر 1

حکم اعدام زندانی متهم به قتل در زندان رجائی شهر اجرا شد

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل محبوس در زندان رجائی شهر کرج به اجرا در آمد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، سحرگاه چهارشنبه ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۹، میثم « نام خانوادگی نامشخص »، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان رجائی شهر کرج که پیشتر حکم اعدام وی توسط شعبه دادگاه کیفری ۱ استان تهران ارجاع و در دیوان عالی کشور تائید شده بود اعدام شد. 

در تاریخ ۲۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۷، پسر جوانی به نام میثم در یکی از پارک های منطقه کن سولقان با جوان دیگری به نام حمید درگیر شد و همین اتفاق کافی بود بین آنها درگیری لفظی رخ دهد و در ادامه حمید که در حالت عادی نبود درگیری را به سمت دعوا فیزیکی برد و بین آنها درگیری بالا گرفت و شاهدان ماجرا در فکر میانجیگری و جدا کردن آنها بودند که ناگهان میثم غرق خون روی زمین افتاد و حمید که دست به چاقو شده بود با دیدن این صحنه پا به فرار گذاشت.

میثم غرق خون به بیمارستان منتقل شد اما پسر جوان به خاطر شدت خونریزی روی تخت بیمارستان به کام مرگ فرو رفت و همین کافی بود تا با جنایی شدن این تراژدی تلخ تیمی از ماموران اداره ۱۰ پلیس آگاهی تهران برای تحقیقات ویژه وارد عمل شوند.

کارآگاهان در گام نخست تحقیقات میدانی به سراغ شاهدان درگیری رفته و با سرنخ های به دست آمده و چهره نگاری به کمک شاهدان، عامل جنایت که میثم نام دارد شناسایی شد و مشخص شد میثم پس از تنه زدن به حمید با او درگیر شده و با چاقو دست به این قتل زده است.

تجسس های پلیسی ادامه داشت تا اینکه ماموران با اقدامات فنی و پلیسی موفق به دستگیری میثم شدند و پسر جوان پس از دستگیری به درگیری خونین در پارک اعتراف کرد.

میثم در اعترافاتش گفت: “من حمید را نمی شناختم و چون مشروبات الکلی می خورم و می ترسم در حالت مستی از من زورگیری کنند یا با من دعوا کنند چاقو همراهم است و روز حادثه مست بودم که با پسر جوان شانه به شانه شدم و او عنوان کرد که من از روی عمد این کار را کردم اما من به او گفتم که عمدی نبوده و اتفاقی بهم خوردیم.
وی افزود: بحث بین ما بالا گرفت که پسر جوان مرا به عقب هل داد و من که مست بودم روی زمین افتادم و وقتی از روی زمین بلند شدم چاقویم را ازجیبم بیرون کشیدم و نمی دانم چه شد که چاقو را به او زدم و فقط دیدم پسر جوان غرق خون روی زمین افتاده و پا به فرار گذاشتم.”

بدین ترتیب با اعترافات میثم به قتل حمید پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع شد و پس صدور حکم اعدام و ارجاع پرونده به شعبه دیوان عالی کشور و تائید حکم اعدام این پرونده به واحد اجرای احکام کیفری دادسرای جنائی تهران ارجاع شد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شدگان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدام ها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود.

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدام های سالیانه را دارا می باشد.

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرائمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هاقوانین اجرای حکم اعدامقانون جدید مجازات اعدام در ایرانلغو مجازات اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمسوولان زندان رجائی شهرنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشر در زندان رجائی شهرنقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننقض حقوق شهروندان در ایراننقض حکم اعدام در ایراناندرزگاه ۱ زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناجرای حکم اعدام در زنداناجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهراجرای حکم اعدام در زندان رجائی شهر کرجاجرای حکم اعدام زندانیان در ایراناعداماعدام / حق حیاتاعدام قتل عمداعدام مواد مخدراعدام میثماعدام اجرای حکم اعداماعدام حق حیاتاعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در زندان رجائی شهراعدام در زندان رجائی شهر کرجاعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانتائید حکم اعدامحق حیاتحق حیات برای همهحق حیات در ایرانحقوق بشر در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام متهمان به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحذف مجازات اعدامرئیس زندان رجائی شهرزندان رجائی شهرزندان رجائی شهر کرجزندان رجائی شهر در کرجزندان رجائی شهر در ایرانزندانیان زندان رجائی شهرزندانیان زندان رجائی شهر کرجزندانیان سیاسی در زندان رجائی شهر کرجزندانیان عقیدتی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی در زندان رجائی شهر کرجسلول انفرادی زندان رجائی شهرصدور حکم اعدامصدور حکم اعدام در ایرانطرح لغو مجازات اعدام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: