•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

افزایش شمار زندانیان اعدام شده در زندان مرکزی زاهدان

0
137

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۸آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی با اتهام مواد مخدر در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه یکشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۱، عبدالنبی مزارزهی (نورمحمد)، فرزند: شاه دوست، اهل شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان و زندانی متهم به جرائم مواد مخدر محبوس در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

براساس این گزارش، عبدالنبی مزارزهی در سال ۱۳۹۱ به اتهام‌حمل و نگهداری نوعی از موادمخدر دستگیر و پس از اتمام مراحل بازجویی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب زاهدان محاکمه و به اعدام محکوم شده بود.

لازم به ذکر است، همزمان با اجرای حکم اعدام عبدالنبی مزارهی، چند زندانی دیگر هم با جرائم موادمخدر و قتل اعدام شدند.

اجرای احکام اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه های داخل کشور منتشر نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.