•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

احکام اعدام دستکم ۲ زندانی در سبزوار و ایلام اجرا شد

0
120

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۰آذر ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی با جرائم موادمخدر و قتل عمد در زندان های سبزوار و ایلام اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه امروز پنجشنبه ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۱، امان الله رخشانی، متولد: ۱۳۶۱، متاهل و دارای ۵ فرزند، اهل زاهدان، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، محبوس در زندان شهرستان سبزوار اعدام شد.

به نقل از یک منبع مطلع:”امان الله رخشانی، در سال ۱۳۹۹، به اتهام حمل و نگهداری نوعی از مواد مخدر در شهرستان سبزوار دستگیر و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب این شهرستان محاکمه و به اعدام محکوم شد.”

در خبری دیگر، وبسایت کُردپا اعلام کرد؛ سحرگاه چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، مهدی لطفی، اهل شهرستان ایوانغرب، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی ایلام، از بابت اتهام قتل عمد که پیشتر به قصاص محکوم شده بود اعدام شد.

براساس این گزارش، مهدی لطفی از سال ۱۳۹۸ در پی ارتکاب یک فقره قتل بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه کیفری ۱ استان ایلام با اتهام(قتل عمد) محاکمه و با توجه به تاکید ولی دم مقتول به اشد مجازات به اعدام محکوم شده بود.

اجرای احکام اعدام امان الله رخشانی و مهدی لطفی، تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های رسمی داخل کشور اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.