•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احکام اعدام ۲ زندانی در زندان مرکزی کرمان اجرا شد

0
135

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی متهم به جرائم مواد مخدر در زندان مرکزی استان کرمان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه امروز یکشنبه ۱۸دی ماه ۱۴۰۱، محمدرسول شه بخش(نوتی زهی) – متولد: ۱۳۵۷، به همراه اختر محمد – نام خانوادگی نامشخص، دو زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی استان کرمان اعدام شدند.

براساس این گزارش، محمدرسول سه بخش و اختر محمد، در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، جهت اجرای احکام اعدام به سلول انفرادی در زندان مرکزی کرمان منتقل شده بودند.

محمدرسول شه بخش در سال ۱۳۹۹ به اتهام حمل و نگهداری موادمخدر توسط ماموران امنیتی در استان کرمان، دستگیر و پس از طی مراحل قضائی در دادگاه انقلاب این‌ استان به اعدام محکوم شده بود.

حکم وی پس از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور طی ۴ مرحله به دلیل نقص در پرونده لغو و به شعبه هم‌ عرض ارجاع شد و در نهایت با پیگیری قاضی احمد قربانی، رئیس شعبه ۱ دادگاه انقلاب کرمان حکم اعدام محمدرسول شه بخش، در دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

در خصوص چگونگی بازداشت و روند حقوقی پرونده اختر محمد _ نام خانوادگی نامشخص، اطلاعی حاصل نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هااعدام / حق حیاتلغو مجازات اعداماعدام موادیقاضی احمد قربانی دادگاه انقلابحقوق بشر در ایران،اعدام قاچاقچیاناعدام در زندان کرماناعدام مواد مخدراعدام موادمخدرجرم موادمخدراعدام مواد مخدر در ایرانمجازات اعدام،اعدام موادمجارات اعدامطرح لغو مجازات اعدامحق حیاتمجازات اعدام زندانیان در ایرانقاضی قربانیحق حیات،محمدرسول شه بخشدادگاه انقلاب استان کرمانزندان مرکزی کرماناعدامیحکم اعدام قاچاقچیقاضی احمدقربانینقض حقوق بشر در ایران،محمد رسول شه بخشمجازات اعداممجازات اعدام ایراناعدام حق حیاتحق حیات برای همهجرایم موادمخدرنوتی زهیمجازات اعدام در ایرانحق حیات در ایرانمجازات اعدام در جمهوری اسلامیاعدام‌قاچاقچیان موادمخدراخترمحمدحقوق بشرجرائم مواد مخدرموارد نقض حقوق بشر در ایراناحمد قربانی دادگاه انقلاب کرماننقض حق حیاتاعدام مواد مخدزاختر محمدقانون جدید مجازات اعدام در ایرانزندان کرمانحق حیات برای موجودات زندهمواد مخدر در ایراناعدام موادمخدر در ایراناعدام در کرمان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.