•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

علی شریف زاده اردکانی، وکیل دادگستری تفهیم اتهام شد

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام علی شریف زاده اردکانی، وکیل دادگستری در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرج برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، علی شریف زاده اردکانی، وکیل دادگستری ساکن تهران و وکیل مدافع سیدمحمد حسینی، پس از احضار به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر کرج مرکز استان البرز و تفهیم اتهام(فعالیت تبلیغی علیه نظام) با تودیع وثیقه آزاد شد. تشکیل این پرونده بر علیه علی شرف زاده به اتهام انتشار توئیتی بوده که در حمایت از موکل خود منتشر و شکنجه شدن سیدمحمدحسینی در دوران بازجویی را افشا کرده بود.

به نقل از یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”این جلسه بازپرسی در شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب کرج به ریاست بازپرس چگینی، برگزار شد و آقای شریف زاده اردکانی بعنوان متهم این پرونده در پی شکایت حسین مددی، دادستان عمومی و انقلاب کرج با اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) مورد تفهیم اتهام قرار گرفت و با صدور وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. همچنین، حکم نظارت قضایی یک سال منع فعالیت علی شریف زاده اردکانی در فضای مجازی پس از صدور به این وکیل دادگستری ابلاغ شد.”

لازم به اشاره است، تشکیل این پرونده بر علیه علی شریف زاده اردکانی پس از آن صورت گرفت که این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۱، با انتشار توئیتی در صفحه شخصی خود در خصوص روند حقوقی پرونده موکلش سید محمد حسینی – از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری نوشته بود:”با سید محمد حسینی در زندان کرج ملاقات کردم. روایتش همه اشک بود. از شکنجه، ضرب و شتم با چشم و دست و پای بسته تا لگد به سر و بیهوشی، از میله آهنی به کف پا و شوکر در قسمت های مختلف بدن، مردی که اقرارهایش تحت شکنجه بوده و هیچ وجاهت قانونی ندارد.”

پس از انتشار این توئیت از طرف علی شریف زاده اردکانی، فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز اعلام کرد:”علی شریف زاده اردکانی وکیل مدافع سیدمحمد محمد حسینی، به دلیل بیان اظهاراتش مبنی بر اینکه موکل وی شکنجه شده و تحت فشار و ارعاب اعتراف کرده به دادگاه احضار شده و در ادامه مدعی شد:”محمد حسینی، در زمان انتقال به زندان تحت معاینه پزشکی قرار گرفته و آثاری از شکنجه و ضرب و شتم بر بدن وی مشهود نبوده و متهم تیز هیچگونه ادعایی در این خصوص ندارد.”

در تشریح وضعیت سید محمد حسینی لازم به اشاره است، که دی از بابت پرونده ای موسوم به (اعتراضات کمالشهر کرج) که در آن یکی لز اعضای بسیج بنام روح اله عجمیان جان باخته بود به همراه ۱۵ تن دیگر از شهروندان بازداشت و در حالی که زنان محاکمه از حق دسترسی به وکیل مدافع نورد تائید خود محروم بود از بابت اتهامات (افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرم علیه امنیت کشور)، (حمله به ماموران نیروی انتظامی و بسیج و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به جان باختن روح الله عجمیان) به اعدام محکوم شد و حکم اعدام وی پس از تایید در دیوان عالی کشور سحرگاه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، در زندان رجایی شهر کرج اجرا شد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.