•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

احکام اعدام دستکم ۴ زندانی در ارومیه، کرج، هرمزگان و بندرعباس اجرا شد

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۰دی ماه ۱۴۰۱، احکام‌اعدام دستکم ۳ زندانی متهم به جرائم مواد مخدر و یک زندانی با اتهام نامشخص، در زندانهای رجایی شهر کرج و زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اجرا شد. همچنین، حکم اعدام یک زندانی دیگر نیز در زندان شهرستان رودان از توابع استان هرمزگان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز سه شنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، پیمان عرب گیچه، فرزند: مصلح، اهل روستای گیچه از توابع منطقه صومای برادوست از توابع استان آذربایجان غربی، در زندان رجایی شهر کرج مرکز استان البرز اعدام شد.

براساس این گزارش، پیمان عرب گیچه، در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱،  به همراه رشید لوندپور، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود. 

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر حقوق بشر در ایران گفت:”این زندانی اهل ارومیه حدود ۳ سال پیش به اتهامات مربوط به مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

سازمان حقوق بشر ایران هم‌ در خبری اعلام کرد؛ سحرگاه دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، خالق خضرزاده، متولد: ۱۳۶۸، فرزند: عمر، اهل روستای کانی بداغ از توابع شهرستان پیرانشهر و محبوس در زندان مرکزی بندرعباس، از بابت اتهام مواد مخدر در این زندان اعدام شد.

یک منبع مطلع در این خصوص گفت:”خالق خضرزاده از حدود سه سال پیش به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.”

در خبری دیگر، سحرگاه دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، رشید لوندپور خدری، فرزند: سیاوش، اهل روستای خرگوش از توابع ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان (ندامتگاه) مرکزی شهر کرج مرکز استان البرز اعدام شد.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”رشید لوندپور، از حدود ۵ سال پیش به اتهام حمل موادمخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.”

لازم به اشاره است، رشید لوندپور، در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، از بند عمومی به سلول انفرادی در زندان(ندامتگاه) مرکزی کرج جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده بود.

وبسایت حال وش هم‌ در خبری اعلام کرد؛ سحرگاه دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، نظیر سرخ کمان، متولد: ۱۳۷۳، فرزند: مسافر، متاهل و دارای فرزند، اهل سیستان و بلوچستان، زندانی متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان شهرستان رودان از توابع استان هرمزگان، اعدام شد.

به گفته یک منبع مطلع:”نظیر در سال ۱۳۹۹ با اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و از دادگاه انقلاب شهرستان رودان از توابع استان هرمزگان به اعدام محکوم شده بود. حکم اعدام وی بدون اطلاع خانواده اش اجرا شد.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”در ساعات پایانی یکشنبه ۱۸ دی ماه، نظیر را افسر نگهبانی زندان به بهانه اینکه حفاظت کار دارد صدا زدند و از همانجا به سلول انفرادی منتقل کردند.” 

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هامجازات اعداماعدام موادمخدراعدام موادیگارد زندان رجایی شهر کرجقاچاقچیان موادمخدر،قاچاق موادمخدر در ایرانزندان روداناستان هرمزگانمتهم به حمل موادمخدرموادمخدر شیشیهاحکام اعدام زندانیان در ایرانزندان رجائی شهر،پیمان عرب گیچهشهرستان رودانموادمخدر کراکاعدامیموادمخدر هروئیناعدام زندانیان متهم به قتل عمدنقض حقوق بشر ایراننظیرسرخ کمانرودان هرمزگانحقوق بشرزندان رجایی شهراعدام زندانیانمبارزه با موادمخدرحقوق بشر ایران،نظیر سرخ کمانحقوق شهروندی در ایرانمتهم به حمل و نگهداری موادمخدراجرای حکم اعدام زندانیان در ایرانمتهمان موادمخدراعدام موادمخدر در ایرانرشیدلوندپورحقوق بشر در ایرانموادمخدرقاچاقچی موادمخدرمجازات اعدام زندانیان در ایراناعدام مواد مخدر در ایراناعدام‌در زندان رجایی شهر کرجرشید لوندپوراعدام مواد مخدربندرعباساعدام زندانیان متهم به قتلاعدام زندانیان جرائم موادمخدرمصرف موادمخدر در ایراناعدام در زندان رجایی شهر کرجخالق خضرزادهزندان بندرعباساعدامقاچاق موادمخدرموادمخدر در زندانهای ایرانقاچاق موادمخدر،اعدام موادختلق خضرزاده خدری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.