•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

حکم اعدام‌ یک زندانی در یاسوج اجرا شد

0
65

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دستکم یک زندانی متهم به قتل عمد در زندان شهر یاسوج اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه سحرگاه یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱،‌ مجید صداقت، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، که پیشتر حکم وی در دیوان عالی کشور تائید شده بود در این زندان اعدام شد.

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”اتهام‌مجید صداقت قتل عمد عنوان شده است.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، اجرای حکم اعدام‌ مجید صداقت توسط رسانه های رسمی داخل کشور اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.