•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

حکم اعدام یک زندانی در شهرستان رودان اجرا شد

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶دی ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان شهرستان رودان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، میراجان محمدی، متولد: ۱۳۷۶، متاهل و دارای فرزند، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر، تبعه کشور افعانستان و محبوس در زندان شهرستان رودان از توابع استان هرمزگان اعدام شد.

به گفته یک منبع مطلع در گفتگو با وبسایت حال وش:”میراجان محمدی، در سال ۱۳۹۹، با اتهام مرتبط با مواد مخدر بازداشت و از دادگاه انقلاب شهر رودان واقع در هرمزگان به اعدام محکوم شده بود که روز ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، بدون انجام ملاقات آخر حکم وی را اجرا کردند.” 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.