•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

گزارشی از بازداشت ۱۰ شهروند در تهران، جوانرود، بوکان، آبدانان و بیجار

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶دی ماه ۱۴۰۱، محیا واحدی، مصعب خدری، محمدعلی عربی، محمد فرزان، عنایت باصره، مسعود دارسنج، علی گل محمدی، ولی گل محمدی، توفیق رسولی و سامان منگور، توسط نیروهای امنیتی در شهرهای تهران، جوانرود، آبدانان و بیجار بازداشت شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، محیا واحدی، عضو پیشین جمعیت خیریه امام علی، ساکن تهران، پس از یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی و تفتیش و توقیف برخی لوازم الکترونیکی از قبیل گوشی تلفن‌ همراه سپس بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

میثم واحدی، برادر محیا واحدی، روز گذشته، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “امروز حوالی ظهر، خواهرم محیا واحدی در محل کارش بدون هیچ توضیحی بازداشت و وسایل الکترونیکی‌ اش هم ضبط شد.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از نام ارگان بازداشت کننده، مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات محیا واحدی، فعال حقوق زنان و کودکان اطلاعی در دسترس نیست.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران هم‌ در خبری افزود؛ روز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، محمدعلی عربی و محمد فرزان، دو تن از فرهنگیان ساکن شهرستان بیجار، پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان و تفهیم اتهام بازداشت شدند.

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به محمد فرزان و محمدعلی عربی، از سوی بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بیجار (فعالیت تبلیغی علیه نظام) عنوان شده است.

ابن ۲ فرهنگی اهل شهرستان بیجار پس از بازداشت جهت‌تحقیقات بیشتر به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در شهرستان بیجار منتقل شدند.

کُردپا هم با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، مصعب خدری، ساکن شهرستان جوانرود از توابع استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست.

افزون بر این، روز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، عنایت باصره، اهل روستای آب انار از توابع شهرستان آبدانان در استان ایلام، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت عنایت باصره پس از آن صورت گرفت که وی در صحبتهای خود با نماینده مردم آبدانان در مجلس که به این شهرستان سفر کرده بود اعلام کرد:”ما جمهوری اسلامی نمی خواهیم.”

تا لحظه تنظیم‌ این خبر، از نام ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری عنایت باصره اطلاعی در دسترس نیست.

در ادامه نیز، روز یکشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، علی گل محمدی و ولی گل محمدی، مسعود دارسنج، توفیق رسولی و سامان منگور، شهروندان اهل شهرستان بوکان در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

براساس این گزارش، بازداشت این شهروندان بدون ارائه حکم قضایی صورت گرفته است.

همچنین، ماموران امنیتی شهرستان بوکان برای بازداشت علی گل محمدی، به محل کار وی یورش برده بودند.

ماموران هنگام بازداشت توفیق رسولی و مسعود دارسنج، گوشی تلفن همراه و لپ تاپ این افراد را توقیف کردند.‌

تا لحظه تنظیم این خبر، از نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق این شهروندان اهل بوکان اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی بر علیه آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاموارد نقض حقوق بشر در ایرانموسسه امام علیموسسه خیریه امام علیمحمد فرزانمحمدفرزانمحمدعلی عربیمحیا واحدیمحیاواحدیمحاکمه شهروندان کردمدیر عامل موسسه امام علیمسعود دارسنجمصعب خدرینقض حقوق بشر ایراننقض حقوق شهروندان کرد در ایرانهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیهمکاری با احزاب کوردیهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامولی گل محمدیورد احزاب کوردکرمانشاهکردستان احزاب کوردیپلمپ موسسه امام علیپرونده موسسه امام علیآبداناناحزاب کورداحزاب کورد مخالفاحزاب کورد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیاحزاب کورد در ایراناحزاب کوردیاحزاب کوردی در ایراناحزاب کوردستاناحزاب کرداحزاب کرد مخالفاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد مخالف نظاماحزاب کرد مسلحاحزاب کرد ایراناعضای موسسه خیریه امام علیبوکانبوکان آذربایجان غربیبوکان آذربایجانغربیبیجاربازار امام علیبازداشتبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتبازداشت بلاتکلیفبازداشت بلاتکلیفیبازداشت بی خبریبازداشت بیخبریبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در مهابادبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان کردبازداشت شهروندان کرد مهابادبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان کرد در مریوانبازداشت شهروندان کرد در ایرانتوفیق رسولیجمعیت خیریه امام علیجوانرودحقوق بشرحقوق بشر در ایرانزندان شهرستان بوکانسامان منگورسرکوب احزاب کوردسرکوب شهروندان کردسرکوب شهروندان کرد ایرانسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کردشهروندان کرد ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیشهروندان کرد زندانی سیاسیشهروندان کرد،شهرستان آبدانانشهرستان بوکانشهرستان بوکان آذربایجان غربیشهرستان بیجارشهرستان بیجار در استان گیلانشهرستان جوانرودعلی گل محمدیعنایت باصره

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.