•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام محمدرضا موحد برگزار شد

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۶دی ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام محمدرضا موحد پس از احضار وی به شعبه ۱۳ دادسرای عمومی و انقلاب تبریز برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، محمدرضا موحد، ساکن تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق بین‌المل، پس از احضار به شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر به ریاست بازپرس رضا ابهری نژاد، مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

براساس این گزارش، اتهام تفهیم شده به محمدرضا موحد در این جلسه بازپرسی(تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام) عنوان و با توجه به تغییر عنوان اتهامی میزان وثیقه تودیع سده قبلی وی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد و پس از تودیع آن آزاد شد.

لازم به اشاره است، محمدرضا موحد، پیشتر با دریافت ابلاغیه ای که در تاریخ ۱۵ دی ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر تبریز تنظیم شده بود به این جلسه بازپرسی احضار شده بود.

محمدرضا موحد، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز بازداشت و پس از توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل گوشی تلفن‌ همراه و انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و سپس تفهیم اتهام (اخلال در نظم عمومی) با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی بر علیه آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هامهر ماه ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱مهر۱۴۰۱محمدرضا موحدمحمدرضاموحدمحاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتمحاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱نقض حقوق بشر ایرانکشته شدگان اعتراضات ۱۴۰۱۱۴۰۱آزادی بازداشت شدگاناتهاماتهام اخلال در نظم عمومیاحضار و بازداشت دانشجویاناحضار بازپرسیاحضاروبازداشت دانشجویاناحضاربازپرسیاخلال در نظماخلال در نظم و آسایشاخلال در نظم و آسایش عمومیاخبار نقض حقوق بشر ایراناعتراضات دانشجوییاعتراضات دانشجویاناعتراضات دانشجویان در ایراناعتراضات دانشجوئیاعدام بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱بازپرس رضا ابهری نژادبازداشت دانشجویانبازداشت دانشجویان معترضبازداشت دانشجویان نوشیروانیبازداشت دانشجویان ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت دانشجویان دانشگاه در ایرانبازداشت دانشجویان،بازداشت شدگان تظاهرات سراسریبازداشتیهای شدگان آبان۱۴۰۱تفهیم اتهامتفهیم‌اتهامتبریزتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱تظاهرات سراسری دانشجویانتظاهرات سراسری در ایرانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،تظاهرات سراسری،جلسه بازپرسیجلسه تفهیم اتهامجامعه دانشجو در ایرانجامعه دانشجوییجامعه دانشجویی در ایرانجامعه دانشجویانجامعه دانشجویان ایرانجامعه دانشجوئی در ایرانحقوق بشردانشجویان معترضدادگاه انقلاب شهر تبریزدادسرای عمومی و انقلابدادسرای عمومی و انقلاب تبریزرضا ابهری نژادرضاابهری نژادسید محمدرضا موحدسیدمحمدرضا موحدسیدمحمدرضاموحدسازمان حقوق بشر ایرانشهر تبریزشهرتبریزشعبه۱۳بازپرسی دادسرای تبریز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.