•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

احکام اعدام دستکم ۲ زندانی در اصفهان و ایلام اجرا شد

0
90

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۹دی ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی به اتهام(قتل عمد) در زندانهای مرکزی اصفهان و ایلام اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، امید کریمی، اهل چمگُران از توابع بخش لنجان، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی (دستگرد) اصفهان پس از مخالفت ولی وم مقتول برای رضایت در این زندان اعدام شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با سازمان حقوق بشر ایران:”امید کریمی از حدود چهار سال پیش با اتهام قتل بازداشت و به قصاص نفس محکوم شده بود. او از بند ۴ این زندان جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود.”

در خبری دیگر به نقل از وبسایت کردپا؛ سحرگاه چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، قدرت زیبرم، متولد؛ ۱۳۷۱، اهل استان ایلام، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان مرکزی استان ایلام، اعدام شد.
براساس این گزارش، اجرای حکم اعدام قدرت زیبرم، در حالی صورت گرفت که ولی دم مقتول با اعلام رضایت برای آزادی وی مخالفت کردند.

لازم به اشاره است؛ قدرت زیبرم، در سال ۱۳۹۹، به اتهام (قتل عمد) توسط ماموران‌نیروی انتظامی در استان ایلام دستگیر و پس از طی مراحل قضائی توسط دادگاه کیفری ۱ استان ایلام به اعدام‌ محکوم و حکم صادره بر علیه وی در دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

اعدام امید کریمی و قدرت زیبرم، تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.