چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

احکام اعدام دستکم ۸ زندانی در ۳ زندان مختلف اجرا شد

0
157

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۷بهمن ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۸ زندانی با جرائم (قتل عمد) و (مواد مخدر) در زندانهای مرکزی اراک، ندامتگاه (مرکزی) کرج و زندان مرکزی شهرستان خلخال اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه، سه شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱، امید عزنی، بهنام(نام خانوادگی نامشخص) و یک زندانی دیگر با هویت نامشخص، در زندان مرکزی شهر اراک مرکز استان مرکزی اجرا شد.

براساس این گزارش، اتهامات هر ۳ نفر این زندانیان مرتبط با جرائم (مواد مخدر) عنوان شده است.

در خبری دیگر، سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد، سحرگاه چهارشنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، حامد حیدری، زندانی متهم به (قتل عمد) و محبوس در زندان شهرستان خلخال، در پی مخالفت ولی دم مقتول با اعلام رضایت در این زندان اعدام شد.

براساس اعلام یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد:”حامد حیدری، سرباز زندان خلخال بوده و متهم شده بود که در تاریخ ۱۸ مهر ۱۳۹۸ به همراه یک زندانی دیگر که زیر ۱۸ سال بود، به‌نام حسن (نام مستعار)، مرتکب قتل شده. این درحالی است که خانواده حامد گفته بود مرتکب قتل نشده و صرفا همراه حسن بوده است.”

در حالی حامد حیدری از بابت اتهام (قتل عمد) اعدام شده که متهم ردیف اول پرونده با اخذ رضایت از شکات پرونده شده است.

افزون بر این؛ سحرگاه پنجشنبه ۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، رضا شکری، امید شکری، مجیدشاه محمدی و برجعلی کریمی، زندانیان متهم به جرائم (مواد مخدر) و محبوس در زندان (ندامتگاه) مرکزی کرج اعدام شدند.

براساس این گزارش، رضا شکری و برادر وی امید شکری، چند سال قبل، به اتهام خرید و فروش مواد مخدر از بابت یک پرونده قضایی، دستگیر و پس از طی مراحل قضایی در دادگاه انقلاب به اعدام محکوم و احکام آنها در دیوان عالی کشور عینا تائید شد.‌

همچنین، مجیدشاه محمدی و برجعلی کرمی، هم در پرونده های جداگانه با اتهام(موادمخدر) دستگیر و به اعدام محکوم شده بودند. 

لازم به اشاره است، اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است. 

برچسب هاقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقصاص نفسلغو مجازات اعداممجید شاه محمدیمجید شاهمحمدیمجیدشاه محمدیمجیدشاهمحمدیمجارات اعداممجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجتمع ندامتگاهی تهران بزرگمحاکمه اعدامنقض حقوق بشر در زندان مرکزی کرجندامتگاه قرچکندامتگاه مرکزی کرجندامتگاه مرکزی تهرانندامتگاه کرجامید شکریامید عزنیامید عزتیامیدشکریامیدعزنیامیدعزتیاعدام مواداعدام مواد مخدراعدام مواد مخدر در ایراناعدام موادمخدراعدام موادمخدزاعدام موادیاعدام حامد حیدریاعدام حامد عزیزیاعدام حامدحیدریاعدام حامدعزیزیاعدام در ندامتگاه مرکزی کرجاعدام در زندان مرکزی کرجاعدام در زندان خلخالاعدام رضا شکریاعدام رضاشکریاعدام‌امید شکریاعدام‌امیدشکریبرجعلی کریمیحق حیاتحکم اعدامحامد حیدریحامد عزیزیحامدحیدریحامدعزیزیخلخالخلخالیرضا شکریرضاشکریزندان مرکزی کرجزندان خلخالزندانیان سیاسی در زندان مرکزی کرجسلب حیاتشهرستان خلخال

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.