چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

محکومیت رضا رضازاده به حبس تعزیری و منع خروج از کشور

0
114

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۷بهمن ماه ۱۴۰۱، دادگاه انقلاب در شهر تبریز با صدور دادنامه ای رضا رضازاده پراپری را به حبس تعزیری و منع خروج از کشور محکوم کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، رضا رضازاده پراپری، رزیدنت ارتوپدی، شاغل در بیمارستان شهدای شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، توسط دادگاه انقلاب تبریز به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و و ۲ سال منع خروج از کشور محکوم شد.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامی که منجر به صدور چنین حکمی بر علیه رضا رضازاده پراپری، شده اطلاعی در دست نیست.

لازم به اشاره است، رضا رضازاده، در تاریخ ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر تبریز و تفهیم اتهام، بازداشت و پس از تامین وثیقه از زندان مرکزی تبریز آزاد شد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.